Provoz v Dukelské ulici ve Vyškově už brzy ovlivní velká stavba. Přípravy na rekonstrukci podchodu poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie pod čtyřproudou silnicí jsou už před dokončením.

„Už před nějakým časem jsme jednali s krajskou správou a údržbou silnic. Technický stav podchodu opravdu není dobrý. Ve stavbě jsou zřetelně vidět trhliny,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Silničáři nechali udělat statické posouzení stavu podchodu. „Byly dvě možnosti, jak ho dát do pořádku. Buď ho opravit, ale to by fungoval zase jen na čas. Nebo se můžeme pustit do celkové rekonstrukce. Společně s představiteli Jihomoravského kraje jsme nakonec rozhodli, že zvolíme právě tuto variantu,“ doplnil Celý.

Součástí projektu je podle něj i úprava okolí podchodu včetně plochy vedoucí ke gymnáziu.

Ze současných čtyřiadvaceti metrů se délka podchodu zkrátí na pouhých čtrnáct. „Vysoké kamenné zídky nahradí otevřené atrium, které využijí například studenti škol a obyvatelé ke krátkodobému odpočinku. Důležitou roli budou hrát i dřeviny. Keře nahradí stromy s malými korunami, doplníme lipovou alej, na betonových konstrukcích budou popínavé rostliny,“ popsal městský architekt Jiří Plášil.

Přestavba čtyřicet let starého mostu je také důležitá proto, že dnes už nesplňuje řadu kritérií. Například bezbariérový přístup ve směru od gymnázia pracovníci před lety vyřešili pouze úzkou uličkou.

„Jinak tam jsou samé schody. To znamená, že když se tam potkají třeba dva kočárky, tak se velmi těžko vyhýbají. Zkrátka už to neodpovídá dnešním představám. A také další impuls k tomu, že podchod kompletně předěláme, je bezpečný průjezd cyklistů,“ zdůvodnil Celý. Město tamtudy totiž chce protáhnout cyklostezku.

Na začátku tohoto roku byla dokončená projektová dokumentace. „Získali jsme i stavební povolení. Jak město Vyškov tak i Správa a údržba silnic zpracovaly žádost o dotace z evropských fondů. Byli jsme úspěšní. Podařilo se nám získat patnáct milionů korun,“ prozradil Celý.
Dodal, že silničáři mají na starosti most a město interiér podchodu a okolí.

Celkové náklady se vyšplhají na čtyřicet milionů korun. Město a kraj si je rozdělí na polovinu. „I Správa a údržba silnic se teď snaží získat evropské dotace,“ prozradil vedoucí technicko správního úseku vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Jan Olejníček.

Stavba by měla začít už na jaře příštího roku. „Řidiči se samozřejmě musejí připravit na nějaká omezení v dopravě. Ale rozhodně nepočítáme s tím, že bychom zavřeli průtah,“ oznámil vyškovský místostarosta.

Autorky: ANETA DĚDIČOVÁ
ŠÁRKA DUBSKÁ