Obyvatelé Sivic se mohou těšit na víc než 170 stromů, lidé z Hrušek jich získají přes 260. „K tomu přibude ještě tisíc keřů,“ uvedl předseda skupiny Jan Grolich.

Přenosné kontejnery se zelení jsou zatím připravené ve Znojmě. Už v květnu jich však dvacet přesunou do Vyškova.
Zeleň pro Vyškov je připravená. Krášlit náměstí bude do dvou týdnů

V Sivicích vysadí stromy a keře podél polní cesty. „Projekt krajině v okolí naší obce opravdu pomůže,“ uvedla starostka Marie Kousalová.

V Hruškách zřídí biocentrum a biokoridor. Chystají se tam vysadit rozlehlý ovocný sad a genofondovou alej. „Vysadí tam především hrušně. V posledních letech se totiž obec zaměřuje na jejich obnovu,“ informoval Grolich.

Výsadbám se věnují i jinde. v okolí. Například ve Slavkově u Brna mají od podzimu biokoridor v oblasti Kozí hora se dvěma sty stromy. „Aktuálně vysazujeme topoly a listnaté stromy v oblasti Zelnice,“ sdělila mluvčí města Veronika Slámová.

Místní akční skupina Slavkovské bojiště výsadbu v Sivicích a Hruškách podpořila třemi miliony korun z evropské dotace.

Část filtru zkoumané roušky pod mikroskopem.
Vznikly v dílně pro Versaceho, testovali je v Brně: prominentní roušky

Bez podpory se naopak musí obejít plán sázení stromů podél krajské silnice kolem Tvarožné. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje totiž k projektu nepodala všechny předepsané dokumenty. „Podmínky z Operačního programu Životní prostředí jsou příliš přísné a pro žadatele náročné. V dnešních dobách sucha by se tyto dotace měly dělat co možná nejjednodušší, aby se tyto peníze čerpaly bez problémů,“ připustil Grolich.