Ty si právě připomínají sedm set let od první písemné zmínky. Centrum města se tak proměňuje v dějiště Rytířských slavností. „Právě jsme přijeli. Hlavním tahákem je pro nás rekonstrukce bojů v parku za autobusovým nádražím. Přiblížení tehdejší kultury je atraktivní a zajímavé i pro děti. Je to trochu dobová protiváha toho, co je u nás k Napoleonské éře v prosinci,“ zamýšlí se návštěvník ze Slavkova Pavel Šildberger.

O nastínění doby, kdy na Moravě i v Čechách vládli Lucemburkové, se stará také Šermířský spolek Šumperk, který má svůj oddíl přímo v Bučovicích. Ti ve svém městě rozložili pozdně středověký tábor a přibližují život v něm s mnoha barvitými ukázkami i s dětskými atrakcemi. „Po příchodu krále Jana Lucemburského máme připravený dobový turnaj. Jeho vítěz se stane opatrovníkem mladého pána. Souboje máme sice secvičené, ale dochází k improvizaci, protože necháváme rozhodovat diváky. Máme tak nachystaných sedm různých konců,“ prozrazuje Ondřej Grošaft.

Po sobotní pestré skladbě pořadů ještě v neděli čeká na návštěvníky bučovických slavností rytířská stezka s doprovodným programem na Hradisku.