K dalším památkám patří dále barokní kaple Panny Marie Sedmibolestné z poslední třetiny osmnáctého století. V devatenáctém století tady umístili také sochy svatého Josefa a svatého Jana Nepomuckého, které na místě zůstávají dodnes.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Místní využívají základní školu i školku. Obec se přitom stále rozvíjí. V budoucnu v ní plánují například zajištění nového bydlení především pro potřeby místních obyvatel. Vše je však stále v počáteční fázi.

„Výstavbu rodinných domků v nové budované ulici tady připravujeme už roky. Máme tam zatím nachystané inženýrské sítě. Aktuálně čekáme na stavební povolení, abychom po jeho získání pokračovali s vozovkou,“ potvrdil starosta obce Jiří Skokan.

Zmínil v souvislosti s tím také náklady. „Je to investiční akce, která je řádově v deseti milionech. Budeme ji ale dělat z vlastních peněz bez dotací, protože to je už rozjetá záležitost,“ dodal starosta.

Letonice

Obec se nachází v jihozápadní části Vyškovska na spojnici dvou významných dopravních tahů - severním směrem jde o dálnici D1, jižně asi tři kilometry od Letonic se lze napojit na mezinárodní silnici I-50. Název obce je odvozený od vlastního jména Letoň. Dochovaná zmínka o založení Letonic pochází z roku 1235. V obci žije přibližně 1400 obyvatel.

Letonice leží v oblasti Litenčické pahorkatiny, jižním směrem od Vyškov a severozápadním od Bučovic. Obec se rozkládá na pravém břehu Letonického potoka a pod vrcholkem Větrník. Na západní stráni vrcholku je chráněné území přírodní rezervace Větrníky.

Kontakty:

Obec Letonice

Osvobození 112 683 35 Letonice

E-mail: podatelna@letonice.cz

Telefon:+420 517 383 756, +420 724 565 190

Kam zajít v Letonicích:

Okolí blízké přírodní rezervace Větrníky láká k pěší turistice i cykloturistice. V blízkosti obce se nachází "letonický hájek" a také dva rybníky. Národní přírodní rezervace Větrníky se rozkládá na ploše osmatřiceti ha. Patří mezi největší a nejcennější stepní rezervace jižní Moravy. Je významná tím, že v ní lze nalézt osmadvacet chráněných druhů rostlin. Na místo stojí za to se vypravit i na jaře nebo v létě.

Tipy na výlety v okolí:

Drnovice

Dominantou Drnovic je kopec Chocholík s nadmořskou výškou 366metrů nad mořem. Na Chocholíku stojí rozhledna,která láká k výletům místní i turisty. Rozhledna je celoročně volně přístupná pro pěší a cyklisty.

Vyškov

Ve Vyškově stojí za zmínku budova radnice s vysokou věží. Masarykovo náměstí zdobí barokní kašna s motivem Ganymeda sedícího na orlovi. Procházka městem může pokračovat k bývalé synagoze z roku 1885, která je postavena v novorománském stylu. Dnes zde sídlí Československá církev husitská. Nelze minout městskou studnu, která je dílem olomouckého sochaře Vojtěcha Hořínka. Dalším cílem prohlídky města může být místní zámek, bývalé letní sídlo biskupů olomouckých. Hřbitovní ulicí kolem kostelů lze v procházce pokračovat, a za dávnou minulostí se vydat do Pivovarské ulice, kde jsou parné zbytky středověkých hradeb.

Brno a Špilberk

Krásné pohledy na Brno se otevřou lidem, kteří vystoupají parkem až k brněnskému hradu Špilberk. U hradu se nachází několik vyhlídek. Interiéry brněnské dominanty jsou sice nyní kvůli

koronavirovým opatřením nepřístupné, venkovní areál hradu pro návštěvníky ale zůstává otevřený. Prohlédnout si tak lidé mohou dělový bastion, nebo sochu velitele Raduita de Souches.