„Aktuálně se odpuštění poplatku za umístění restaurační předzahrádky týká devíti provozovatelů zejména v centru města, tedy na Palackého náměstí a Ulici Brněnská. Poplatek byl vždy držen spíše v symbolické rovině jedné koruny za metr čtvereční na den. Podnikatelům tak ulevíme průměrně pět tisíc až sedm tisíc za celou sezonu,“ uvedla mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Na Palackého náměstí tak v pondělí otevřel zahrádku třeba podnik Kavárna a cukrárna Styl stejně jako mnohé další. I když provozovatelé uznávají potíže, mají stále vůli pokračovat. „Jsem rád, že podnikatelé v centru města ukázali, že i přes výrazná omezení, se nehodlají vzdát. Oceňuji jejich snahu se rychle přizpůsobit a nabídnout alternativní služby. Pro město je prioritní udržet v centru život a ruch. To totiž dělá Slavkov tak atraktivním místem,“ doplnil slavkovský starosta Michal Boudný.

Tvrdý zásah přitom přinesla omezení na turistický ruch, jeho opětovnému rozvoji se proto budou snažit ve městě věnovat. „Zaměřili jsme se na „covidovou“ turistickou nabídku, kterou chceme přitáhnout do města návštěvníky vyhledávající bezpečná a atraktivní výletní místa. V dalších dnech také představíme speciální dotační titul zaměřený na podnikatele v městské památkové zóně podporující jejich prodej nebo inzertní prostory na městských webech, sociálních sítích i vývěsce,“ sdělil Boudný.

Restaurační zahrádky na městských parcelách jsou nebo budou postaveny zejména na Palackého náměstí a v ulici Brněnská. „Toto rozhodnutí platí i pro ty, kteří poplatek již zaplatili. Prominutí platby ale neznamená, že provozovatelé nemusí mít s městem uzavřenou dohodu o užívání,“ vysvětlila Slámová.

Provozovatelé kaváren a restaurací museli od dvanáctého května nuceně uzavřít jejich podniky kvůli protiepidemiologickým opatřením nejen ve Slavkově u Brna, ale i na celé jižní Moravě.