DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Zedníci, prodavači nebo prodavačky, číšníci, servírky, řidiči autobusů či náklaďáků nebo třeba zahradníci. Ti všichni a mnozí další lidé bez zaměstnání mají i v době, kdy světem otřásá krize, šanci sehnat zaměstnání. Přestože pracovních míst stále ubývá a nezaměstnaných přibývá, volné pozice ještě zcela z nabídky agentur ani Úřadu práce ve Vyškově nezmizely.

„Volných míst je opravdu nedostatek. A hned tak se to nezmění. Podstatná pro nás budou až čísla za třetí čtvrtletí roku 2009. Už nyní ale máme několik pozitivních signálů,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Zatímco na začátku letošního roku mohl člověk hledat inzeráty o volných pozicích lupou a stejně takřka na nic nenarazil, dnes už je situace o poznání lepší. „Pracovních míst je určitě víc, než máme v evidenci. Zaměstnavatelé prvních deset dní, kdy hledají nové pracovníky, nemají povinnost nám to ohlašovat. V novinách jsem tak viděl několik nabídek, které vůbec nemáme,“ informoval Marek.

Mezi ně patří například pozice mistra kovovýroby v komořanské společnosti EDP. „Hledáme hlavně kvalifikované lidi pro zkvalitnění pracovních sil v našem podniku. V současné době v podstatě nemáme zájem o dělníky, ale nabízíme zaměstnání na lukrativnějších pozicích,“ řekl prokurista firmy EDP Václav Mácha.

A nejde o jedinou firmu, která se poohlíží po nových zaměstnancích. V nabídce vyškovského úřadu práce jsou volné pozice ve slavkovské společnosti LIKO-S a Lohmann & Rauscher, v bohdalických strojírnách a mnoha dalších.

Poměrně velkým problémem jsou ovšem podle Jana Marka nekvalifikovaní lidé, kteří se na trhu práce nyní jen stěží uplatní. Ale ani ti nemusejí lidově řečeno házet flintu do žita. Pracovní úřad má totiž v nabídce i požadavky firem, které se je nebojí zaměstnat. „Nejdůležitější je, aby uchazeči o práci byli flexibilní, ochotní učit se novým věcem a hlavně aby chtěli pracovat. Potom se nové zaměstnání hledá lépe. Navíc lidé mají možnost rekvalifikovat se,“ uvedl Marek.

Úřad práce v současné době otevírá ty rekvalifikační kurzy, jejichž absolventi mají obrovskou šanci uchytit se na trhu práce. „Jde například o svářečské kurzy či obsluhy CNC strojů. Ale rekvalifikace týkající se počítačové gramotnosti v nejbližší době rozjíždět nebudeme, absolventi by se nemuseli uplatnit,“ upozornil Marek.

Přitom personální agentury, které se rovněž soustředí na pomoc nezaměstnaným, mají ve svých nabídkách právě pozice, při nichž lidé práci s počítačem určitě využijí. „Poptávka je většinou po manažerských pozicích, obchodních zástupcích, účetních, zřídka po elektrikářích,“ uvedla pracovnice brněnské pobočky personální agentury Anex Andrea Vlčková. Podle Marka ovšem úřad práce takové uchazeče v podstatě ani nevede.

POČET VOLNÝCH MÍST V OKRESE

měsíc počet volných pozic

srpen 2008 702

září 2008 549

říjen 2008 497

listopad 2008 408

prosinec 2008 433

leden 2009 303


Zdroj: www.mpsv.cz