Do Otnic už podomní prodejci nesmějí. Nabídkám údajně výhodnějších energií, zázračných hrnců, úžasných vysavačů a zaručeně bezkonkurenčních vosků na auto se obec rozhodla zamezit schválením nového tržního řádu. Stejně se tento měsíc rozhodli i v Křenovicích.

Prodávat se v Otnicích nově smí jen před obecním úřadem ve vymezeném prostoru. „Záminku podomního prodeje využívali zloději a také praktiky některých podomních prodejců nebylo možné tolerovat," oddůvodnil rozhodnutí zastupitelstva starosta Otnic Pavel Prokop.

Otničtí si podle něj na praktiky podomních prodejců dlouhodobě stěžovali. „Prodejci, převážně ti, kteří nabízejí změny dodavatele energií, byli vůči starým lidem občas velmi agresivní. Často jim například vyhrožovali odpojením domácnosti od energií, což pochopitelně nebyla pravda. Někteří lidé ale dostali v takové situaci strach a podepsali nevýhodnou smlouvu," připomněl starosta.

Samotný zákaz však byl podle něj až posledním možným řešením. „Zpočátku jsme se pokoušeli zařídit, abychom znali identitu prodejců a produkty, které nabízejí Často jsme je tak legitimovali na obecním úřadě. Někteří toho ale využívali a tvrdili potenciálním zákazníkům, že je navštěvují jménem starosty, což samozřejmě také nebyla pravda. Rozhodli jsme se tak podomnímu prodeji zcela zamezit," řekl Prokop.

Obchodní cestující se ale nemusí Otnicím vyhýbat úplně. „Stanovili jsme dvě prodejní místa před obecním úřadem. Prodejci budou na očích a prostor pro nekalé praktiky se tak zmenší," zmínil starosta. Obchodníci můžou tato místa využívat denně od osmi ráno do šesti hodin večer.

Stejně jako Otnice se k otázce podomního prodeje postavili i v Křenovicích. „Vedly nás k tomu především krádeže a praktiky prodejců energií. Lidé, kteří na to nejsou zvyklí, jim často naletěli nebo se nechali okrást. Měli jsme tu případ paní, která během dvou měsíců uzavřela dvě smlouvy a za zrušení té první z nich měla platit vysoké sankce," podotkl křenovický starosta Jaromír Konečný.

S podobnou vyhláškou mají více než roční zkušenost i v Nesovicích. „Chtěli jsme předejít krádežím a různým podvodům, a to se zatím daří. Od doby, co vyhláška platí, se už podobné věci nestávají," prohlásil nesovický starosta Vítězslav Reška.

Lidé se podle něj navíc naučili volat na úřad, když u nich někdo zazvoní a podomní prodej zkouší. „V drtivé většině případů poté, co ho s vyhláškou seznámíme, takový prodejce odjíždí po dobrém. Policii jsme loni museli volat jen jednou," pochvaloval si vývoj událostí Reška.

Naopak v Hostěrádkách-Rešově mají zatím podomní prodejci zelenou. „Podomní prodej se zatím zakázat nechystáme. Ne že by se jednalo o zcela bezproblémovou záležitost, ale zatím je situace únosná," řekl starosta Hostěrádek-Rešova Zdeněk Petráš.

Podomní prodejci se nevyhýbají ani okresnímu městu. „Občas u mě někdo zazvoní, několikrát přišel někdo s pracovními pomůckami nebo něčím podobným, tak jsem ho nějak odbyl. V poslední době se ale ke mně prodejci nestavují téměř nikdy. Skoro jako kdyby si to mezi sebou řekli," popsal svoji zkušenost Vyškovan Radoslav Helán.

Ne každý ale dokáže nezvané prodavače odmítnout. „Občasné stížnosti na praktiky podomních prodejců policie eviduje, obzvláště od starších lidí. Řešit můžeme ale jen velmi omezené množství případů. To jsou ty, kdy se jedná o podvod, tedy že kupující koupí jinou věc, než prodávající tvrdil. Pokud se ale jedná jen o nevýhodně uzavřenou smlouvu, tak v těchto případech nemůžeme dělat nic, protože to není v rozporu se zákonem," uvedla mluvčí vyškovské policie Iva Šebková.

Druhou skupinou případů, které policie řeší, jsou potom případy, kdy je podomní prodej použit pouze jako odůvodnění pro vniknutí do domu. „Jedná se také o problém, se kterým se potýkají především starší lidé. Údajný prodejce třeba tvrdí, že potřebuje rozměnit, a když zjistí, kde má dotyčný uložené peníze, tak ho okrade. Takové případy potom policie samozřejmě šetří," dodala Šebková.