Podle meteorologů bude navíc všem akcím přát počasí, v neděli se mají teploty vyšplhat až na devětadvacet stupňů Celsia.

Pestrý program začal už v pátek na Masarykově náměstí ve Vyškově. Ještě celé dva dny budou lidé ve městě slavit Dny památek. „Celou sobotu a neděli budou lidem otevřené všechny vyškovské památky, a to zdarma. Úplnou novinkou letošního ročníku jsou prohlídky vyškovského hřbitova. Provádět návštěvníky bude správce Jiří Lelek v historickém kostýmu, který má o hřbitově a jeho historii rozsáhlé vědomosti,“ upozornila na letošní zajímavost mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dny památek však nepřinášejí jen volné vstupy. Kromě různých vystoupení dětí z uměleckých škol zažijí návštěvníci třeba přehlídku historického spodního prádla v podání Spolku elegantních dam z Brna nebo koncert vyškovského smíšeného pěveckého sboru a sboru Re–canto ve Hřbitovním kostele.

Na stejném místě bude k vidění i výstava Tomiše Zedníka, který vystavuje plastiky na téma těhotenství a mateřství. „Ve Hřbitovním kostele uvidí lidé i originály soch světců z morového sloupu, které byly posledních patnáct let uložené v kapli svaté Anny. Zajímavou shodou okolností jedna z těchto soch zobrazuje svatého Rocha, který je patronem partnerského města Virovitica v Chorvatsku,“ upozornila Bednářová.

Na oslavy se v sobotu těší také lidé z Nemojan. Uplynulo totiž už 870 let od první zmínky o obci. „Program oslav bude věnovaný dětem i dospělým. Od deseti hodin dopoledne budou v areálu za mostem směrem na Tučapy nachystané nejrůznější hry a soutěže. Děti si vyzkouší střelbu z luku nebo skákání na trampolíně,“ uvedl starosta Nemojan Zdeněk Chromý.

Odpoledne zaujme účastníky oslav vystoupení dětí ze základní a mateřské školy, cimbálová muzika nebo výstava fotografií. Na závěr oslav ozáří nebe nad Nemojany slavnostní ohňostroj, ukončení je plánované na půl devátou večer.

Skákací hrad

Slavit budou v sobotu i lidé v Ivanovicích na Hané, tentokrát však příchod babího léta. V areálu letního kina tak od tří hodin odpoledne zahraje kapela z Domova na zámku v Nezamyslicích a vystoupí tanečníci z ivanovické základní umělecké školy. Pro děti jsou připravené soutěže a skákací hrad. Večer zahraje například skupina Fleret.

Na děti se zaměřuje také akce ve vyškovském zooparku. Vyškovští skauti totiž pro předškoláky a děti z prvního stupně základních škol nachystali takzvané Skautské safari. Akce začíná v sobotu v půl třetí odpoledne. Malí návštěvníci se můžou těšit na stanoviště, kde si zkusí splnit různé úkoly. Úspěšní cestovatelé po safari získají barevný diplom a sladkou odměnu.

Děti si užijí také v neděli. Sdružení Piafa ve Vyškově totiž pořádá pro malé i velké příznivce koní Den koní na téma Na koni do pohádky. „Začínáme v neděli ve dvě hodiny odpoledne na Šafářském dvoře, našem jezdeckém areálu v centru města,“ uvedla ředitelka Piafy Jana Podrápská.

Přítomní návštěvníci se můžou těšit hlavně na pohádku odehranou v sedlech koní. „Bude interaktivní, takže lidé budou moci částečně vstupovat do děje. Děti budou mít i možnost projet se na koních nebo se vyfotit v kostýmu. Mateřské centrum radost pro ně navíc připravilo různé hry a výtvarné aktivity,“ dodala Podrápská.