„Prověřili jsme nový prostor pro radiometrickou kontrolu, dekontaminaci i soustředění sil a prostředků složek integrovaného záchranného systému,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakceProstory pro dekontaminaci jsou podle něho předem vytipované a Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje tato místa průběžně prakticky ověřuje. Letos to bylo místo v areálu zemědělského družstva v Oleksovicích na Znojemsku.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
Posun v projektu horkovodu z Dukovan: Teplárny Brno a ČEZ chystají smlouvu

Praktického prověření se zúčastnili příslušníci ze čtyř jednotek HZS Jihomoravského kraje a sboru dobrovolných hasičů a dále také výjezdová skupina chemické laboratoře a zástupci krajského ředitelství.

Veškerá nutná technika pro výcvik se shromáždila na hasičské stanici Brno-Líšeň. Odtud kolona hasičských vozidel vyrazila v doprovodu policistů na místo.

Požár na dolním nádraží v Brně zasáhl v úterý v podvečer tři vagony a lokomotivu, hořelo tam i ve středu odpoledne.
Kouř nad dolním nádražím v Brně. Druhý den po sobě tam hořela lokomotiva

Prostor byl rozdělený na pět stanovišť: portál pro kontrolu lidí, vozidel, stanoviště dekontaminace osob, techniky a týlové zázemí. „Výstupem výcviku bude katalog, který mapuje prostor a stanoví rozmístění sil a prostředků. Jakékoli jednotky hasičů, síly a prostředky vyslané v případě radiační havárie by měly být na jeho základě schopné samostatně zprovoznit toto místo dekontaminace,“ uzavřel Mikoška.