Nestává se každý den, aby muzea získala kvalitní ucelenou sbírku předmětů, která výrazně obohatí fond. Slavkovskému Historickému muzeu se to však podařilo. Dostalo nabídku od soukromého sběratele na odkoupení jedinečného souboru pohlednic vydaných nejen v naší republice, ale i v ostatních evropských zemích.

„Ty zachycují významné bitvy napoleonského období. Najdeme na nich také reprodukovaná díla umělců této epochy, jako například Davida, Gérarda, Grosse, Vereščagina a dalších. A to jak výjevy jednotlivých bitev, tak portréty Napoleona i jiných známých osobností,” řekla pracovnice muzea Vladimíra Zichová.

Kolekce obsahuje i pohlednice s tematikou pomníků, budov, interiérů a událostí, které jsou spojené s osobností Napoleona I. Svůj význam mají i obrázky vzpomínkových akcí ze třicátých let dvacátého století. Další kategorií jsou alegorie a karikatury. Nechybí ani uniformovaní vojáci, pohlednice s cínovými figurkami i s celými dioramaty. Část antologie pochází také ze současné doby.

„Samostatnou kapitolu tvoří odesílatelé a příjemci. Pozoruhodná je například dopisnice, jejímž adresátem byl princ Thurn Taxis. Další zajímavosti určitě odhalíme při celkovém zpracování všech obrázků,” myslí si Zichová a vysvětluje, že datování je obtížné. „Neexistuje žádný souhrnný katalog a většina pohlednic byla hned od počátku určená jako sběratelský kousek a neprošla tedy poštou. Přesto je možné jejich větší část zařadit do prvních dvou desetiletí dvacátého století. Sbírka však pokrývá prakticky celé dvacáté století,” tvrdí Zichová.

Nová kolekce, která podstatně rozšířila dosavadní muzejní sbírku, přiřadila slavkovské muzeum k největším světovým vlastníkům pohlednic s touto tématikou. „Pohledy jsme získali díky krajské dotaci. Lidem je představíme na rozsáhlé výstavě po evidenčním zpracování,” slibuje Zichová.