Potřeba jich bude ideálně pět. „S jejich nástupem počítáme během příštího roku. Částečně městským strážníkům uvolní ruce, což se do budoucna projeví jejich větší přítomností v ulicích při řešení různých přestupků,“ zdůraznila Šulcová.

Na veřejný pořádek dohlíží ve Vyškově celkem dvaadvacet strážníků pod vedením Petra Sedláčka. Za minulý rok mají ohledně přestupků ucelené statistiky. „Loni Městská policie řešila na místě s pokutou 1560 dopravních přestupků. V drtivé většině se jednalo o parkování, z toho nejvíce na Masarykově náměstí a Sídlišti Osvobození,“ vyčíslil Sedláček.

Dalších čtyřiatřicet přestupků spadalo na překročení nejvyšší dovolené rychlosti. „Nicméně je třeba k tomu připočítat i 436 dopravních přestupků, které strážníci předali na odbor dopravy. Znamená to, že neproběhla pokuta na místě. Zároveň kolegové z městské policie předali pracovníkům odboru 5429 překročení nejvyšší dovolené rychlosti, tady se zase v drtivé většině jednalo o úsekové měření,“ dodal velitel vyškovských strážníků.

Parkovníky místo chodníků

Větší přítomnost strážníků v terénu místní uvítají. „Na Masarykově náměstí není problémem stát delší dobu u chodníku a nechat puštěný motor, nebo na Tyršovce zatarasit autem půl chodníku, takže máte-li kočárek nebo jste širší, musíte do vozovky. V ulici Zápotockého a Pionýrská se chodníky klidně mohou přejmenovat na "parkovníky". A sídliště Víta Nejedlého se z hezkého lesoparku pomalu mění na nehezké lesoparkoviště,“ vyjmenoval nespokojený Vyškovan, který si nepřál uvedení jména, redakce Vyškovského deníku ho však zná.

POMOC STRÁŽNÍKŮM
Ideálně 5 nových pracovníků.
Pohlídají kamery i děti na přechodu.
Pomohou s preventivními programy.
Nastoupí příští rok.
Strážníkům uvolní ruce.

Podle něj je spektrum věcí, co stojí za pozorování, širší. „Dělejte si třeba bábovičky na dětském hřišti. Zaručeně se tam po chvíli objeví někdo se psem a třeba i dětmi, a pes může skotačit s vašimi bábovičkami. Chcete zaparkovat svého prskoleta pod balkonem paneláku? Prosím, přejeďte s ním trávník jako na Sídlišti Osvobození,“ dodal muž.

Opatření je součástí koncepce prevence kriminality na příští tři roky, kterou před časem představili zástupci radnice. Ta zahrnuje i nové bezpečnostní kamery nebo intenzivnější preventivní práci se školáky. Technika dohlédne například na problematickou Pivovarskou ulici, stejně jako na kruhový objezd u Kroměřížské.