Speciálně upravený návěs má také laserovou řezačkou, 3D tiskárny a další pro mnohé futuristické přístroje. „Vybavení průběžně inovujeme, aby byly technologie stále aktuální. Například před dvěma lety jsme kompletně vyměnili 3D tiskárny, nyní máme šest zařízení Prusa mini a jednu značky Ultimaker, které je vhodná pro složitější tisky. Aktuálně už v kamionu není elektronový mirkoskop, ale přibyla virtuální realita, která více vyhovuje programu FabLab University,“ vysvětlila Soňa Baranová, která má na starosti komunikaci FabLabu.

Digitální pojízdná laboratoř zastavila ve čtvrtek na náměstí Svobody v Bučovicích. | Video: Deník/Jakub Dostál

Z plastového filamentu si zájemci díky tiskárně modelují cokoliv, co si představí. Vyrábí se dále samolepku, šablonu nebo potisk na textil. Ten pak pomocí termolisu nažehlí přímo na tričko.

V neposlední řadě si s pomocí kooperativního robotického ramena zkouší spolupráci člověka a stroje. „Snažíme se o to, aby byl program co nejvíce interaktivní. Staví na praktických ukázkách,“ doplnila Baranová.

Pojízdná dílna míří především za žáky základních a středních škol v různých městech na jihu Moravy, ale po omezenou dobu otevírá také pro ostatní návštěvníky. Dětem nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dozvídají se tady o moderní výrobě a prototypování. „Spolupráce se školami funguje skvěle, zájem o výjezdy se stále zvyšuje. Loni jsme navštívili osmapadesát škol a workshopy prošlo přes šest tisíc studentů,“ dodala Baranová.