Speciálně upravený návěs má také laserovou řezačkou, 3D tiskárny a další pro mnohé futuristické přístroje. „Vybavení průběžně inovujeme, aby byly technologie stále aktuální. Například před dvěma lety jsme kompletně vyměnili 3D tiskárny, nyní máme šest zařízení Prusa mini a jednu značky Ultimaker, které je vhodná pro složitější tisky. Aktuálně už v kamionu není elektronový mirkoskop, ale přibyla virtuální realita, která více vyhovuje programu FabLab University,“ vysvětlila Soňa Baranová, která má na starosti komunikaci FabLabu.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Z plastového filamentu si zájemci díky tiskárně modelují cokoliv, co si představí. Vyrábí se dále samolepku, šablonu nebo potisk na textil. Ten pak pomocí termolisu nažehlí přímo na tričko.

Slavkov u Brna.
Slavkované nejvíce volili Pavla. Ovlivňuje je blízkost Brna i kvalita života

V neposlední řadě si s pomocí kooperativního robotického ramena zkouší spolupráci člověka a stroje. „Snažíme se o to, aby byl program co nejvíce interaktivní. Staví na praktických ukázkách,“ doplnila Baranová.

Pojízdná dílna míří především za žáky základních a středních škol v různých městech na jihu Moravy, ale po omezenou dobu otevírá také pro ostatní návštěvníky. Dětem nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dozvídají se tady o moderní výrobě a prototypování. „Spolupráce se školami funguje skvěle, zájem o výjezdy se stále zvyšuje. Loni jsme navštívili osmapadesát škol a workshopy prošlo přes šest tisíc studentů,“ dodala Baranová.