Také v noci na neděli bylo možné podle meteorologů vidět v Česku na obloze polární záři, byla ale jen chvílemi a byla nesrovnatelně slabší než předchozí noc, kdy byla nejsilnější od roku 2003.

Zemi zasáhla podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru poprvé od roku 2003 geomagnetická bouře nejvyššího pátého stupně, a v noci na sobotu tak byla neobvyklá barevná podívaná vidět i v místech daleko více na jih, než je obvyklé. Mimo jiné i právě na Vyškovsku.

Polární záře je viditelným důkazem toho, že nastala geomagnetická bouře. Při nižších stupních se vyskytuje jen v polárních oblastech kolem pólů, při vyšších je patrná i jinde. Silné geomagnetické bouře mají ale i nepříznivé důsledky jako třeba problémy v radiovém spojení a výpadky satelitní navigace.

Možný je vliv na nepozornost

Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd mohou tento jev nepříznivě pocítit i někteří lidé, podle některých starších studií může mít vliv třeba na pozornost.

„Nejsem fyziolog, ale předpokládám, že to je otázka nervozity, nepozornosti a podobně,“ řekl Suchan.

Některé studie podle něj poukazovaly na vyšší výskyt infarktů nebo statistiku dopravních nehod. „Na druhou stranu ty práce jsou poměrně staré, třeba dvacet až třicet roků, a naše společnost se mění,“ podotkl vědec.

Podle něj je potřeba si uvědomit, že takzvané kosmické počasí je jen jedním z faktorů, které člověka ovlivňují.

Zdroj: Foto: Martin Slezák, Hana Knobová a Ondřej Kyjovský, Koláž: Deník/Jakub Dostál