Až osm tisíc metrů krychlových vody pojme nový poldr. Vznikne na sever od Slavkova u Brna a ochrání město před vodou z kopce Urban a bahnem z polí. Protipovodňová opatření Slavkova tak letos získají další důležitý prvek. „Splavování půdy určitě představovalo veliký problém. V minulosti jsme proto navázali spolupráci se zemědělci, kteří souhlasili, že nebudou pruh těsně nad zahradami orat a nebudou tam vysazovat problematické plodiny jako například kukuřici," těšilo třeba zahrádkáře Jiřího Svobodu.
Situace se proto podle něj zlepšila. „Stávalo se totiž, že bylo blátem zaplavené třeba až sídliště na Zlaté Hoře. Na druhou stranu je ale stále co zlepšovat, protože když jsou extrémní deště, dochází k erozi půdy i nadále. Snažíme se proto spolupracovat s městem i zemědělci, abychom situaci postupně zlepšovali. Velkým limitem jsou peníze, takže se kupředu posouváme jen velmi pomalu," naznačil Slavkovan.
Dalším krokem nicméně bude suchý poldr nad zahradami ve směru na Rousínov. „Bude pro letošek určitě patřit k největším projektům ve městě. Samotná radnice ale do projektu žádným způsobem zapojená není. Celou akci řeší Pozemkový úřad ve Vyškově. Záležitost tak jde mimo nás i po stránce peněz," konstatoval vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.
To potvrdil i Státní pozemkový úřad. „Celou záležitost organizujeme my. Rozhodnutí o stavbě poldru padlo na základě žádosti Slavkova u Brna," vysvětlila mluvčí úřadu Monika Machotová.
protipovodňová opatření ve Slavkově u Brna:
• retenční nádrž v Tyršově ulici 60. léta
• mokřady okolo řeky Litavy
2012
• suchý poldr pod Urbanem
konec roku - 2014
Nová protipovodňová ochrana vyroste nad městem. Poldr vznikne u cesty ke kapličce svatého Urbana. „Jeho hráz bude dlouhá sto devětasedmdesát metrů a její šířka v koruně bude tři metry. Při ovladatelné hladině tak poldr pojme na osm tisíc metrů krychlových vody. Při naplnění kapacity bude jeho hladina dosahovat rozlohy přesahující čtyři hektary. Při neovladatelné hladině bude jeho kapacita i rozloha hladiny dokonce ještě o téměř pětinu větší. Hráz je zasazená do plochého údolí tak, aby splynula s okolní krajinou," představila mluvčí.
Zachycování vody nebude jediným úkolem poldru. Bude také zabraňovat splachování půdy z okolních pozemků. „Snížením odtokové rychlosti vody přispěje k sedimentaci půdy na ploše poldru a zabrání tak jejímu splachování do kanalizace ve městě. Bude mít také protierozní funkci. Vzhledem k tomu, že plocha bude zatravněná, naváže přirozeným způsobem na biokoridor, který v těchto místech město vysadí, a přínosem proto bude i v krajinářském smyslu," nastínila.
Podobný záměr oceňují i třeba slavkovští ochránci přírody. „O konkrétní podobě poldru toho moc nevím. Protierozní opatření ale na místo určitě patří, protože v minulosti se Slavkov opakovaně potýkal s problémy, které působily přívalové deště. Myslím proto, že je to krok správným směrem," prohlásil Petr Navrátil z nedávno založeného Slavkovského ochranářského spolku, který si právě ochranu přírody a krajiny klade za cíl.
Se stavbou se počítá v druhé polovině roku. Momentálně běží výběrové řízení. „Po výběru zhotovitele stavby a podepsání smlouvy se musíme ještě dohodnout se Státním zemědělským intervenčním fondem. Počítáme s tím, že stavba by mohla začít ke konci letních prázdnin, až budou sklizené plodiny na pozemcích, kde se úpravy uskuteční," přiblížila Machotová.
Celá stavba pak má být hotová do konce roku. „O ceně rozhodne výběrové řízení, počítáme ale s částkou přesahující čtyři miliony korun. Hotový má být v prosinci," upřesnila mluvčí Státního pozemkového úřadu.
Z hlediska plánu rozvoje města je už nicméně celá záležitost připravená. „S poldrem se počítá v novém územním plánu. Ten schválilo zastupitelstvo před koncem loňského roku," dodal vedoucí odboru životního prostředí.