Jedna míchá, druhá hněte, další válí. Vystřídat se musí všechny. „V televizi je spousta kuchařských pořadů. Děti je vidí a chtějí také vařit a péct. Vidím to na jedenáctileté dceři. Jenže doma nemám jako spousta jiných maminek takovou trpělivost, chci být rychle hotová a děti zdržují,“ přiznává vedoucí akce Kdo nepeče s námi, peče proti nám Veronika Osičková.

Proto se rozhodla uspořádat setkání přímo pro děti. „Pečení si užijí a navíc získají základní dovednosti, třeba válení těsta. Dozví se, jak to mají dělat, kdy přitlačit na váleček, kdy podsypat. A pak je to těší víc i doma,“ je přesvědčená Osičková.

Malé pekařky se baví i nad vykrajováním sušenek. Osičková jim totiž přinesla vykrajovátka, na nichž nechybí ani razítko se vzory. Na některé kousky tak dívky otiskují nápis Súša, jinde Mňam, nechybí ani olizující se obličej a srdíčka.

To nejzábavnější je však teprve čeká. Zatímco se kakaové a kokosové plátky pečou v troubě, přemýšlí nad tím, jak je nazdobí. Mají z čeho vybírat. Spolu s Osičkovou míchají barevné citronové polevy, v hrníčcích je červená, zelená, modrá a žlutá. Když k tomu dívky slepí sušenky červeným krémem s marmeládou nebo zeleným s pistáciemi, stává se z obyčejných sušenek originální dílo.

A to se jim líbí. „Co mě nejvíc baví? Válení a vykrajování. A také dělání polev a zdobení. Vlastně všechno,“ je spokojená desetiletá Anna Hasoňová z Vyškova.

Nejvíc ji zaujala sušenka Súša. S polevami ale na všech řádí úplně stejně. „Vybírám si podle oblíbených barev,“ prohlíží si své výtvory Anna, pro kterou není pečení žádnou novinkou.

„S maminkou děláme cukroví na Vánoce. Válet už umím, takže mi to dnes šlo,“ hodnotí.

S maminkou si může upéct i sušenky, které se dnes učí. V závěru všechny dostanou recept. A své výtvory si odnesou ve vlastnoručně vyrobených pytlíčcích. „Něco ochutnají hned, něco vezmou domů. Jsou to klasické máslové sušenky, takže nic složitého,“ dodává Osičková.

Právě jednoduchost je tím nejdůležitějším kritériem, podle kterého recepty vybírá. „Akce se koná už podruhé. Před Vánoci jsme pekli muffiny, které jsme zdobili krémem. Většinou si vybírám podle toho, co baví dceru. Muffiny jsme dělaly snad stokrát,“ usmívá se Osičková.

A už také ví, co budou péct příště. „Štrúdly. Dají se připravit na spoustu způsobů s různými náplněmi,“ láká.

Dívky se shodují, že na další setkání určitě dorazí. A některé hned přichází s dalšími nápady. „Chtěla bych upéct nějaký dort,“ přeje si Anna.

Podobný nápad má i šestiletá Sofie Švestková z Vyškova. „Upekla bych si cokoliv, ale nejraději asi dortíky, jaké pečeme s maminkou,“ navrhuje s tím, že pečení ji moc baví.

„I tady se mi moc líbí,“ říká a přitom si z prstů olizuje cukrovou polevu.

Její sušenky hrají všemi barvami. „Nejvíc se mi líbí ta se žlutou polevou, uprostřed je žlutá lentilka a okolo fialové. Vypadá jako kytička,“ ukazuje Sofie, která už se těší, až se doma pochlubí rodičům.

Počítá i s tím, že se s nimi o sladkosti podělí. „Jen tatínek asi nebude chtít, nemá rád zdobení. To já ano. A maminka také,“ těší se.

A jak dodává Osičková, na příští pečení můžou dorazit i chlapci. „Dnes je to dámská jízda, ale na muffinech jsme měli tři kluky. Nevidím v tom rozdíl, i v televizi je spousta mužů kuchařů,“ vzkazuje Osičková.