Nákladní auta projíždějící Opatovicemi k tamnímu lomu po prašné cestě nedají jednomu z místních, Ivanu Medkovi, už pěkně dlouho spát. Proto před časem požádal vedoucího odboru dopravy vyškovské radnice Petra Buchtu, aby tím místem zakázal nákladním automobilům průjezd.

Jenomže to prý Buchta odmítl. Rozzlobený obyvatel na něj proto podal trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle Medka vedoucí odboru dopravy víc hájí zájmy společnosti Českomoravské štěrkovny před zájmy lidí.

Potom, co případ prošetřila vyškovská policie, se ocitl na stole státního zástupce Radka Hůlky.

„Měl jsem jenom poradní hlas. Věc jsem prokonzultoval s policejním orgánem a její řešení je teď v jeho kompetenci. Co však musím zdůraznit, je, že stále ještě neprobíhá trestní řízení,“ uvedl státní zástupce.

Ten není podle svých slov oprávněný k tomu, aby poskytoval jakékoliv informace o případu. Nechtěl ani uvést, jak se k němu vyjádřil. „Nemohu ani říct, jestli se vedoucí vyškovského odboru dopravy něčím provinil. Posouzení je pouze na policii,“ doplnil Hůlka.

Podle vyškovského policejního mluvčího Aloise Gryce kriminalista případ možná ukončí. „Dnes jsem ho bohužel nezastihl na pracovišti. Ale mám pocit, že nedávno říkal, že obvinění nejsou oprávněná. Ivan Medek žádal o zatarasení cesty. To přece jen tak nejde,“ naznačil Gryc.

Přesně o tom je přesvědčený taky vedoucí odboru dopravy vyškovské radnice Petr Buchta.

Ten tvrdí, že Medkovu žádost o zamezení průjezdu náklaďáků zamítl taky krajský úřad. „Stejně jako mu nevyhověl náš odbor, protože zákon o pozemních komunikacích to silničnímu správnímu orgánu neumožňuje.

Pan Medek si v uplynulém období koupil část pozemku pod částí zmíněné komunikace a myslí si, že je současně vlastníkem této komunikace. A může tedy rozhodovat o provozu na ní,“ doplnil Buchta.

Ještě se hájil tím, že vždycky Medkovy stížnosti řešil. Ať už šlo například o prašnost, znečišťování, rychlost vozidel, průjezd vozidel kolem domu, ve kterém stěžovatel bydlí a je umístěný za Opatovicemi. A když to bylo možné, jeho žádostem vyhověl.

Ivanu Medkovi se včera redakci Vyškovského Deníku nepodařilo dovolat. Nedávno však uvedl, že by mu nevadilo, kdyby po cestě jezdili obyčejní lidé. „Ale s průjezdem nákladních aut, která zde víří prach, opravdu nesouhlasím,“ nechal se Medek slyšet před časem.