Ještě v živé paměti mají obyvatelé rousínovské místní části Čechyně otřesný pohled na tamější potok Rakovec. Před třemi týdny jeho voda nebyla křišťálově čistá jako obvykle, ale černá a leskla se v ní břicha mrtvých ryb. Potok navíc nesnesitelně páchl. Naději, že se něco podobného nebude v Čechyni opakovat, nyní dává místním lidem policie. Našla totiž viníka katastrofy. Je jím zaměstnanec akciové společnosti Rostěnice.

„Tento člověk vypustil dvanáctého června přibližně osm tisíc litrů močůvky do kukuřičného pole nad Čechyní. Spádem a nízkou absorpční schopností půdy se močůvka dostala až potoka Rakovec,“ popsal výsledky vyšetřování mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Překvapivě vyloučil vinu soukromé firmy. „Je to chyba jednotlivce. Porušil vnitřní předpisy podniku a následky si ponese sám,“ řekl Gryc.

Muž podle něj spáchal přestupek, který bude řešit olomoucká pobočka České inspekce životního prostředí. Ta může provinilci uložit pokutu do výše desíti tisíc korun.

O nevinnosti zemědělské akciové společnosti Rostěnice si však iluze nedělá hospodář vyškovské organizace Moravského rybářského svazu Jiří Černý. „Jedinec může dostat maximálně deset tisíc pokuty, pokud se sám přizná, tak méně. Podnik by zaplatil třeba desetkrát tolik. Určitě je pro něj výhodnější se se zaměstnancem domluvit a peníze na pokutu mu vyplatit. Nikdo už nedokáže, jak to bylo doopravdy,“ myslí si Černý.

Obratem však dodal, že ho výsledek policejního šetření těší. „Překvapila mě rychlost vyšetřovatelů i samotný fakt, že se viník našel. Devadesát procent otrav vod totiž zůstává nevyřešeno,“ upozorňuje hospodář Černý. Doufá nyní, že dobrá práce policie propříště donutí zemědělce dávat si na znečišťování krajiny a vod pozor.

Vedení akciové společnosti Rostěnice se ke kauze vytrvale odmítá vyjadřovat. Místopředseda představenstva Václav Vykoukal alespoň potvrdil, že podnik má svoje vnitřní ekologické bezpečnostní předpisy, jimiž se zaměstnanci musí řídit. O případné domluvě s viníkem či naopak o jeho potrestání například ztrátou prémií nechtěl mluvit. „Byl jsem v té době na dovolené a nic o případu nevím. Mohu vás jen odkázat na předsedu představenstva Vítězslava Navrátila,“ řekl Vykoukal.

Předseda Navrátil však měl včera vypnutý telefon a už před třemi týdny odmítl o případu mluvit s tím, že v době incidentu byl mimo firmu.

Přírodu v okolí Rakovce nyní čeká postupná obnova. Ač rybáři vyčíslili hmotnou škodu jen na dva tisíce šest set padesát korun, považují skutečné důsledky za dalekosáhlé. „Mohli jsme jen spočítat cenu mrtvých ryb podle tabulkové ceny patnácti korun za kilo. Poškození celého ekosystému však nijak započítat nemůžeme. Říčka je v takovém stavu, že by se do původního stavu vrátila tak za dva roky. Nezmizely jen ryby, ale také třeba ptáci, kteří je loví,“ tvrdí Jiří Černý z rybářského svazu.

Obnovu se tak rybáři rozhodli urychlit. „Ač do přirozeného stavu zasahujeme neradi, tentokráte v Rakovci vysadíme ty druhy ryb, jež uhynuly, a návrat do původního stavu tím urychlíme,“ potvrzuje Černý.

Ryby pro vysazení do potoka hodlají rybáři nakoupit za peníze, které chtějí vymáhat po provinilém zemědělci. „Měl by nám zaplatit ony dva a půl tisíce. I v tomto nám zjištění viníka pomohlo, ryby bychom jinak museli platit ze svého,“ uzavřel Jiří Černý optimisticky.