Do terénu také vyrazila redakce Vyškovského deníku Rovnost. Obešla celkem sedm stánků, s koupí alkoholu neuspěla. V prodejně Tabáku na vyškovském vlakovém nádraží měli ve čtvrtek vystavené dvě placatky rumu, prodavačka ho ale odmítla prodat. Stejně se zachovala žena obsluhující ve stánku u vyškovské nemocnice nebo prodavačka v novinovém stánku na autobusovém nádraží. „O zákazu prodeje kořalky jsem slyšela v televizi nebo rozhlase, dodržujeme to," shodli se prodejci.

Sousední stánek, který alkohol běžně prodává, měl zavřeno. Redaktoři s nákupem alkoholu neuspěli ani třeba ve stánku v Dukelské ulici. Podle některých lidí jsou ale prodejci ochotní alkohol nalít. „Jsem přesvědčený, že známým tvářím prodavači naliji klidně i absint, nebo cokoliv jiného. Kdyby se třeba kontroloři neprokázali a dali si zelenou a prodavač viděl, že je všechno v pořádku, nalil by jim i cokoliv jiného," myslel si Vyškovan, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Klid je zatím ve vyškovské nemocnici, lékaři neevidují žádný případ otravy metylalkoholem. „Zatím se neobjevilo ani žádné podezření na otravu. Nepamatuji si, že by se v minulosti otrava ze závadného alkoholu u nás objevila," uvedla náměstkyně pro zdravotní péči Nemocnice Vyškov Marie Pojezná.

Provozovatelé stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů mají od středečního odpoledne zakázáno rozlévání a prodej lihovin s obsahem alkoholu nad 30 procent. Za prodej hrozí uzavření provozovny a pokuty.

Policisté v kraji v průběhu středečního podvečera a noci zkontrolovali celkem 406 vytipovaných provozoven, kontrol se zúčastnilo celkem 145 uniformovaných policistů. „Prozatím jsme nezjistili porušení zákazu prodeje alkoholu v těchto prodejnách, kontroly pokračují dál, je to naše priorita. Kontroly zajišťují policisté z běžného výkonu služby," řekla mluvčí krajských policistů Petra Vedrová.