Lidé občas poukazují na to, že policisty v ulicích nebo na silnicích není moc často vidět. Naopak třeba na faře by je čekal málokdo. Na Vyškovsku to ale brzy nebude ničím neobvyklým. Policisté se rozhodli pořádat tam přednášky věnující se praktikám podomních prodejců.

Jednu už za sebou mají v Ivanovicích na Hané. „Přišli ale jen tři lidé. Přednáška přitom byla přínosná. Policistka například radila příchozím z řad starších lidí, jak reagovat, když je takový obchodník osloví, na koho se obrátit, pokud se jim něco nezdá," uvedl ivanovický farář Jaroslav Špargl.

Podle vyškovské policejní mluvčí Alice Musilové, která na setkáních přednáší, má nízká účast i své výhody. „Počet příchozích neovlivníme. Ale lidé, kteří dorazili, si pochvalovali, že v tak úzkém kruhu měli víc prostoru na dotazy," okomentovala Musilová.

Právě Ivanovice jsou městem, kde zastupitelé nedávno schválili tržní řád zakazující podomní prodej, a to ke konci loňského roku. „Starší lidé jsou ovšem nepoučitelní. Těžkou hlavu pak, třeba kvůli uzavření pochybné smlouvy na energii, nemají jen oni, ale někdy i my. Pokud někdo naletí, snažíme se mu pomoci a některé věci za něj vyřizujeme. Nejde o nic příjemného," poznamenal ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.

majetkové trestné činy
počet případů/objasněné

- 2010: 653/ 22,51 %
- 2011: 842/ 20,07 %
- 2012: 707/ 26,87 %
- 2013: 650/ 29,91 %
- 2014: 637/ 35,59 %

Zdroj: Policie ČR

Projekt policistů vítá, stejně tak ovšem i město pořádá podobné přednášky, a to ve spolupráci s různými organizacemi. Ty policejní se ovšem nebudou omezovat jen na Ivanovice, v plánu jsou i další farnosti. „Ve Vyškově lidé mají možnost dostat se k informacím ohledně této trestné činnosti, takže na něj se soustředit nechceme. Zaměříme se na menší obce Bučovicka a Slavkovska, ale domluvení jsme už třeba i v Krásensku a Orlovicích," informovala policejní mluvčí s tím, že setkání hlavně se staršími lidmi se má konat převážně po mších.

Nad zprávami o tom, jak se osmdesátiletá důchodkyně nechala okrást, když pustila do domu neznámého člověka, kroutí hlavou třeba Vyškovanka Radka Zachovalová. „Je to pro mě nepochopitelné. Staří lidé jsou zkrátka důvěřiví a je potřeba jim v tomto směru pomáhat a tlačit do nich informace ze všech stran," je přesvědčená Zachovalová.

Jak vyplývá z policejních statistik, trestných činů v této oblasti loni na Vyškovsku výrazně ubylo. Zatímco v roce 2012 se policisté zabývali třinácti takovými podvody, předloni jich měli nahlášených sedm, loni řešili tři. „Rozhodně se ale nejedná o všechny případy, které se na Vyškovsku ročně stanou. Ne každý nám totiž takovou věc hlásí," doplnila Musilová.

Stejně tak loni na Vyškovsku ubylo majetkových trestných činů, pod něž tyto podvody spadají. „Přesto však majetková trestná činnost tvoří v celkové statistice kriminality největší podíl. Zejména jde o krádeže, včetně vloupání do objektů a jiných uzavřených prostor nebo poškozování cizí věci," řekl zástupce vedoucího vyškovského územního odboru policie Pavel Kříž.

V některých případech ovšem okradení zlodějům přímo nahrávají. Třeba odložením tašky v nákupním vozíku. V uplynulých dnech například Vyškovský deník Rovnost informoval o návštěvnici bučovické knihovny, která nechala svou kabelku bez dozoru, a ačkoliv se našla v jedné z bučovických ulic, její obsah v hodnotě bezmála dvaceti tisíc korun ovšem zmizel.

Loni však policisté zaznamenali nejméně majetkových trestných činů za posledních pět let a byli úspěšnější, i co se týká jejich objasnění. „A to také díky tomu, že se nám ke konci roku podařilo odhalit zloděje, který měl na svědomí třicet až čtyřicet případů vloupání v chatové oblasti v okolí Lulče," dodal Kříž.