Sednout si na místo řidiče policejního Volkswagenu Passat, který dostihne i nejrychlejšího silničního piráta nebo si vyzkoušet, jaké to je, převrátit se s autem na střechu. To nabízí až do odpoledne zajímavý program na vyškovském náměstí.

„Dvakrát se přetočíte a přežijete to, ale potřetí si můžete zlomit vaz. Když nevíte, jak se chovat, když uděláte s autem kotrmelec,“ vysvětluje u trenažéru, který dělá se zájemci přemety ve vzduchu, urostlý policista.

Jeho slova a užitečné rady míří k zástupu otrlejších návštěvníků, kterým nevadí několik desítek vteřin viset hlavou dolů. Jsou tu však i další atrakce, jež mají zároveň poučit. Například simulátor nárazu automobilu při rychlosti třiceti kilometrů v hodině. Každý vidí, že už to je pěkná šlupka.

Pozornost budí především policejní Passat v typicky modré metalíze. Příslušník dálniční policie vysvětluje zvědavcům, jakou jede rychlostí, na požádání ukazuje i objemný benzinový motor. Jsou tu ale i další lákadla: hasičské terénní automobily, rychlé motorky, extrémně silné vojenské kamiony. A dokonce i jeden veterán.

Koho omrzí prohlídka vozidel, může si nechat třeba změřit hodnotu krevního tlaku nebo si vyzkoušet, jak je na tom se znalostmi poskytování první pomoci.

Akce zaměřená na zvyšování bezpečnosti silničního provozu skončí v 15 hodin.