To jsou nejčastější přestupky, kterých se dopouštějí motoristé z Vyškovska. Někdy ovšem hraničí s trestnými činy. „Od začátku letošního roku policisté narazili na osmačtyřicet řidičů, kteří se před jízdou posilnili alkoholem. Pokud nadýchají do jednoho promile, jde o přestupek. Pak už se dopouštějí trestného činu,“ uvedl vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Podle něj arogance řidičů stále stoupá a pravidla silničního provozu pro ně nejsou svatá. „Počet přestupků se neustále zvyšuje. K těm nejčastějším patří překročení rychlosti nebo třeba taky jízda bez řidičského oprávnění,“ potvrdil Gryc. Pokud motorista poruší pravidla několikrát a je majitelem auta, policisté mu ho bez kompromisu seberou. Ať už jde o zabavený automobil nebo spáchání jiného přestupku, reakce řidičů jsou podle Gryce často přehnané. „Poukazují na jiné, že se dopouštějí mnohem horších věcí a nikdo je za to nepokutuje. Přitom zapomínají, že taky porušili pravidla,“ doplnil Gryc.

Nejenom státní, ale taky městská policie řeší dost často potíže s neukázněnými řidiči. Vyškovští strážníci třeba každý čtvrtek řeší stížnosti pracovníků Respona, kteří kvůli špatně zaparkovaným autům nemůžou vysypávat kontejnery na Hraničkách.

„Dennodenně taky narážíme na někoho, kdo stojí v nějakém zákazu. Reagují různě. Ale snažit se nás přesvědčit, že nic špatného neudělali, je jejich právo. Hádají se s námi třeba o tom, že je někde nesmyslná značka. Za uvedené přestupky rozdáváme pokuty do dvou tisíc korun,“ řekl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Jestliže je však motorista hodně svéhlavý, předají strážníci případ do správního řízení.

Přes půl milionu řidičů má alespoň jeden trestný bod.

Na rozdíl od svých vyškovských kolegů bučovickým strážníkům pomalu ale jistě práce ubývá. Alespoň co se týká potíží s auty stojícími na chodníku. „Nejdřív jsme to řešili domluvou. Ale zjistili jsme, že na neposlušné řidiče to neplatí. Začali jsme rozdávat pokuty a mnozí motoristé přestali parkovat na místech, kde to nepovoluje dopravní značka,“ pochlubil se velitel bučovické městské policie Jiří Wasserburger.

Ani v bučovicích však zdaleka nepanuje klid. Řidiči tam například stále jezdí jako o závod. „Od začátku letošního roku jsme zaznamenali celkem sedmdesát přestupků, z toho jedenatřicet řidičů dostalo nějaké body. Vybrali jsme kolem pětadvaceti tisíc na pokutách,“ dodal Wasserburger.

Udělené body od července 2006
město celkem 12 bodů
Bučovice nevědí 9 řidičů
Slavkov 2718* 7 řidičů
Vyškov 9806* 20 řidičů
Zdroj: městské úřady