Od začátku letošního roku jich přibylo deset, k 1. lednu toho příštího tak má být na Vyškovsku 141 policistů. „Tabulkově počítáme se 142 místy," dodala Ledabylová.

Priority pro příští rok budou podle vyškovské policejní mluvčí Alice Musilové přibližně stejné jako v tom letošním. „Zaměříme se především na kontroly alkoholu a drog za volantem a také na cyklisty, kteří často jezdí bez přileb a reflexních prvků. Nadále samozřejmě budeme měřit rychlost mimo obec, tu řidiči rovněž nedodržují," přiblížila Musilová.

Jak před časem podotkl zástupce vedoucího vyškovského územního odboru Pavel Kříž, zatímco trestnou činnost se v regionu daří redukovat, nehodovost má stoupající tendenci. Například v loňském roce policisté vyjeli ke 456 kolizím, z toho k devíti smrtelným. Letos pak na silnicích Vyškovska zemřelo sedmnáct lidí. V případě návykových látek potom zaznamenávají stále víc případů, kdy řidič usedne za volant pod vlivem drogy. „Loni jsme na silnicích regionu odhalili dvaapadesát zfetovaných motoristů. Co se týká alkoholu, řidiči už nejsou tak nezodpovědní jako dřív," nastínil Kříž.

Za to, že policisté své řady rozšiřují, je ráda třeba Jana Kupčíková z Drysic. „Rozhodně to vítám, zvlášť vzhledem k tomu, co se v poslední době děje ve světě. I když je Vyškovsko klidným regionem, s větším počtem policistů se budu cítit bezpečněji," zmínila Kupčíková.

Uchazečů je dostatek

Co se pak týká dalšího případného nabírání, z nedostatku zájmu policie nemá obavy. Uchazeči o práci se stále hlásí. „Nábor nových kolegů je však poměrně přísný a vybíráme si opravdu kvalitní lidi. Řada zájemců proto neprojde sítem výběrového řízení," upozornila Ledabylová.

Stejné je to u hasičů. Zájemci o místo mezi profesionály nicméně mají minimálně na Vyškovsku smůlu. Ačkoliv zásahů přibývá, počet členů záchranného sboru zůstává dlouhodobě stejný. „Množství výjezdů automaticky neznamená vyšší počet zaměstnanců. Ve vyškovském územním odboru, tedy na stanicích ve Vyškově, Slavkově u Brna a Bučovicích, máme celkem dvaaosmdesát lidí. Mezi nimi jsou ale i civilní zaměstnanci. Kolegů, kteří vyjíždějí k zásahům, je šestašedesát," sdělil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že v roce 2013 měli profesionálové na Vyškovsku 747 zásahů, loni jich bylo 983.

Poslední větší požár zachvátil na začátku prosince mobilní domek v Rostěnicích-Zvonovicích.

Škoda dosáhla tří set tisíc korun. „Sama jsem před časem viděla zásah v Ivanovicích na Hané. Ze zpráv je pak patrné, že mají o dost víc práce. Proto mě překvapuje, že hasičů v okrese nepřibývá," konstatovala Kupčíková.