Hned na úvod moderátor otevírá téma transparentního zveřejňování informací z radnice. „Jsem pro zveřejňování informací a výběrových řízení. Nesmí při nich být ale jedinou podmínkou nejnižší cena. To už jsme zažili se zámeckou zahradou a myslím si, že ne všichni jsou spokojení,“ začíná diskusi lídr Volby pro město Radek Mikulka. Rozjíždí se tak debata o městských zakázkách, ve které lídři z radnice obhajují město, že nikde nepochybilo.

Se zveřejňováním souhlasí i lídr Evropských demokratů Alena Machayová. Kde jsou státní peníze, tedy naše, nemělo by být tajemství,“ prohlašuje Machayová.

Všichni politici slibují, že budou veřejnost lépe informovat. Debata sklouzává k tématu korupce. „Informování veřejnosti zabrání zbytečným dohadům. Není důvod si myslet, že by se Vyškovu korupce vyhnula,“ říká jednička Věcí veřejných Jiří Krutílek.

Přidává se k němu i Machayová. „Korupce je nyní všude medializovaná. Není důvod si myslet, že se zastavila před cedulí Vyškov. Radnici ale z ničeho neobviňuji ani nehodnotím její práci. Lidi je ale třeba informovat, aby některé věci byly průhlednější,“ tvrdí Machayová.

Vyškovany ale obecné fráze politiků nebaví. „Už hodinu a půl mluvíte pouze o obecných věcech a neříkáte nic konkrétního. Když chcete, aby lidé na zastupitelstva chodili, tak se na nich musí také něco dozvědět,“ upozorňuje třeba František Grmela.

Další otázka, která přichází na řadu se týká městského aparátu, jeho fungování. Dostává řeč i na snižování počtu úředníků. „Nevyčítal bych úředníkům, že si vydělají, když pracují dobře. Důležitá je ale plná funkčnost úřadu,“ upozorňuje lídr Strany zelených Petr Novotný.

Třeba lídr strany ODS Karel Jurka by celou věc řešil auditem. „Prosazoval jsem procesní personální audit. Rada žádala o dotaci na Kvalitu městského úřadu, ale tu jsme nedostali. Zažádáme však o ni znovu. Audit ale stojí tři až šest milionů korun,“ prohlašuje Jurka.

Návrhy na řešení dává i lídr Sdružení nezávislých kandidátů Top 09 a Šance pro město Dalibor Valín. „Můžeme snížit objem investic. Nyní si město vypomáhá fondem bydlení, což je ale dojná koza. Hlavně se ale nesmí narušit chod radnice,“ říká Valín.

Návrh na šetření přichází i z řad lidí od kandidáta Volby pro město Michala Dědka. „Už několik let pracuji ve finančním výboru a vy nám stále posíláte nabídky na papíře. Přitom bychom ušetřili, kdybychom používali elektronickou poštu,“ dává příklad Dědek.

Starosta Vyškova Petr Hájek (ČSSD), který už letos nekandiduje, se ptá politiků, jak by řešili problém vandalismu ve městě. Lídři se shodují, že je třeba zřídit kamerový systém a lépe koordinovat městskou policii.Po dvou a půl hodinách diskuze moderátor ukončuje sezení, všichni se zvedáme a odcházíme domů.