FOTO: Vyškovská radnice nechá v tomto roce zrekonstruovat několik památek. Restaurátoři se pustí například do oprav dědického pomníku věnovaného padlým v první světové válce (vlevo). Bývalou krásu město navrátí i sochám svatého Jana Nepomuckého a svatého Floriána, které se nacházejí na Masarykově náměstí (druhý snímek zleva a vpravo). Renovace čeká i sousoší Jana Nepomuckého v Dvořákově ulici.

Sotva už lze přečíst jména šedesáti vojáků, kteří padli za první světové války, na pomníku v Dědicích. Obyvatelé chtějí po radnici, aby dala památku do pořádku. A hlavně ji přesunula tam, kam patří. Na dědické náměstí.

O tom, že je to pravé pietní místo, jsou přesvědčení například manželé Marica a Jaromír Brunclíkovi. „Tento pomník by neměl být upozaděný někde na hřbitově. Vždyť nese jména lidí z Dědic, Hamilton a Pazderny, kteří padli v první světové válce,“ myslí si Brunclíkovi.

S tímto souhlasí i historik a vyškovský zastupitel Radek Mikulka. „Na hřbitově nemá pomník co dělat. Má být na náměstí, jak je to běžné ve všech obcích. Také se mi nelíbí, že deska pomníku nese neutrální název. Vůbec neříká, v které válce lidé vlastně zahynuli,“ uvedl Mikulka.
Podle starosty dědického Sokola Antonína Kocourka pomník padlým musel nejdřív ustoupit soše komunistického pohlavára Klementa Gottwalda. Z náměstí úplně zmizel v roce 1989 kvůli rekonstrukci.

Obyvatelé Dědic se přitom už od devadesátých let pokouší přesvědčit vyškovskou radnici, aby se pomník padlým vrátil na původní místo nebo aspoň na nějaké jiné pietní místo. „Lidem vyjdeme vstříc. Už máme zpracovanou projektovou dokumentaci,“ přislíbil vyškovský starosta Petr Hájek. Přesun památky na náměstí podle něj už posvětilo ministerstvo obrany.

Vybraná firma opraví a také vymění desku se jmény padlých za novou. „Jména na pomníku samozřejmě zůstanou, pouze budou opravená a v abecedním pořádku,“ informoval Hájek.

Pomník se vrátí na dědické náměstí už na přelomu května a června a také bude osázen zelení. „Oslavíme tak sté výročí dědického Sokola už u památníku,“ řekl Kocourek.

Bývalou krásu se v letošním roce rozhodlo město Vyškov vrátit řadě dalších památek. Například sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Floriána na Masarykově náměstí odborníci zrestaurují. „Dále dojde k obnově sousoší svatého Jana Nepomuckého v Dvořákově ulici. Podali jsme žádost o dotaci ve výši víc než sedmdesáti tisíc korun z rozpočtu Jihomoravského kraje,“ upozornila mluvčí vyškovské radnice.

Všechny tři sochy mají v důsledku povětrnostních vlivů hodně narušený povrch. „Je třeba, aby odborná firma provedla důkladné očištění památek, doplnila chybějící části modelace a provedla hydrofobizaci. U soch na náměstí je třeba také vyztužit jejich narušený základ,“ popsala Bednářová.

Radnice se rozhodla opravit také některé objekty, které nejsou kulturními památkami. Řeč je například o kříži před hřbitovním kostelem, o pomníku padlých v Brňanech a o pomníku Vojáci vojákům na vyškovském hřbitově.

„Odborníci budou postupovat při opravách stejně jako v předchozím případě. Pomník padlých v Brňanech bohužel částečně znehodnotily dřívější neodborné zásahy,“ doplnila Bednářová.

Všechny vyškovské památky odborníci začnou dávat do pořádku už v jarních měsících. „Na jejich zachování a obnovu má město Vyškov ze svého rozpočtu vyhraněnou částku, která přesahuje milion korun,“ objasnila Bednářová.