Když jel nedávno Jiří Jedlička kolem základní školy v Tyršově ulici ve Vyškově, málem srazil chodce na místě pro přecházení. Ne že by jel rychle a nemohl zabrzdit. Ale přes kontejnery, které tam před časem umístili pracovníci vyškovské společnosti Respono, ho zkrátka neviděl. Dělníci totiž postavili nádoby na odpadky skoro do křižovatky.

„Jsou umístěné tak, že zcela znemožňují výhled doprava těm řidičům, kteří vjíždějí na hlavní silnici z vedlejší směrem od školy. Za kontejnery je chodník a přes popelnice není vidět, jestli po něm někdo jde k přechodu. Řidiči nezbývá než vjet až na něj, aby viděl, jestli po něm někdo nejde,“ potvrdil Vyškovan Jedlička.

Právě na začátku tohoto týdne tam málem srazil matku s kočárkem. „Situace je dost nebezpečná. Kdybych jel víc než dvacetikilometrovou rychlostí, určitě by se stala tragédie. Naštěstí jsem jak sebe, tak i maminku jenom hodně vylekal,“ popsal Jedlička.

Ještě doplnil, že ani chodce nemůže napadnout, že může z vedlejší cesty směrem od školy vyjet auto. „Tak, jako ho řidič nevidí, ani chodec nevidí auto,“ myslí si Jedlička.

Nejenom ten se ovšem na vlastní kůži přesvědčil o tom, že kontejnery jsou postavené nevhodně. Jeho slova potvrzuje také například Petra Doležalová z Vyškova. „Nechápu, jak takové umístění mohl někdo povolit. Chodce to opravdu ohrožuje, protože řidič nemá žádnou šanci je vidět,“ upozornila Doležalová, která tam málem srazila cyklistu.

„Zřejmě neviděl ani on mě. Když se vyřítil po přechodu na silnici, málem spadl z kola,“ uvedla Doležalová.

Vedení společnosti Respono je kvůli nebezpečné situaci ochotné přesunout kontejnery jinam. Ale až po dohodě s vyškovskou radnicí. „Každé jejich umístění konzultujeme s městem a odborem životního prostředí. Přesunout je nebo je umístit na jiné místo je samozřejmě možné, ale musí to určit radnice. Sami s nimi hýbat nemůžeme,“ objasnil manažer podniku Respono Pavel Horáček.

Že nejsou nádoby na odpad umístěné v Tyršově ulici vhodně, připustilo i město. A také vidí řešení. „Je možné snížit tam jejich počet. Ale v takovém případě je potřeba najít jiné vhodné místo, kam je postavit. Naši pracovníci z odboru životního prostředí se na základě podnětu vydají do Tyršovy ulice a detailně zhodnotí situaci,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Ještě dodala, že pracovníci také posoudí, zda a kam je možné kontejnery přesunout. „Rozhodně nechceme problém podcenit a budeme se jím zabývat,“ slíbila mluvčí.