Suché rezavé jehličí, olámané větve, zlomené vršky. Vánoční stromky, které na Štědrý den zářily ozdobené barevnými světly a pestrými koulemi, vypadají po svátcích úplně jinak. Přestože se jich lidé na Vyškovsku začnou masivně zbavovat až po víkendu, už teď se jimi kontejnery pomalu plní. Popeláři a technické služby počítají s větším množstvím práce.

To měli ostatně už mezi Vánocemi a Silvestrem. „Lidé trávili víc času doma, byla také větší spotřeba, takže je jen logické, že se objem odpadu dost zvýšil. Vzhledem k tomu, že se to ale každoročně opakuje, máme už vytipované lokality, kde je nutné udělat speciální vývoz," vysvětlil ředitel společnosti Respono Pavel Horáček.

Na sídliště víckrát

Na sídliště a do některých dalších oblastí tak zajížděli popeláři víckrát. „Sledoval jsem celé svátky e-mail, jestli někde nejsou problémy s přeplněnými kontejnery a popelnicemi, ale nikdo si nestěžoval, takže si myslím, že jsme to zvládli v rámci možností dobře," řekl Horáček.

Další větší nápor přijde ovšem už po víkendu právě kvůli vyhozeným smrčkům, jedličkám a borovičkám. Až do konce ledna se jich bude nutné zbavovat co nejrychleji, jinak by totiž svým objemem zabíraly příliš místa. „Jsou dva způsoby, jak se lidé můžou zbavit odstrojených stromků. Buď je odvezou do sběrného dvora, nebo je odloží do kontejnerů a popelnic," připomněl Horáček.

Druhý případ je podle něj častější. „V takovém případě stromky spolu s ostatním komunálním odpadem odvezeme do spalovny," podotkl ředitel Respona. Stromky, které lidé odvezou na sběrný dvůr, buď skončí v kompostárně, nebo je pracovníci Respona převezmou k dalšímu využití. „Dřevo se podrtí a potom se z něj vyrábí dřevotřískové desky," doplnil ředitel společnosti.

Na větší nápor se připravují také jinde v regionu. Ekologicky likvidují vánoční stromky ve Slavkově u Brna. „Slavkovští můžou jehličnany nechat ležet na veřejném prostranství, nejpozději do týdne je odvezeme. Jakmile začnou stromky lidem doma usychat, čeká nás nápor. Vysloužilé stromky se začnou objevovat v nejbližších dnech, očekávám, že je budeme potkávat ještě na začátku února," odhadl ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Upozornil, že stromky nesmí překážet dopravě nebo chodcům. „Skončí v naší kompostárně. Podrtíme je a zamícháme do kompostu. Nějaký ten zapomenutý vánoční háček nevadí, kompostárna to zvládne," doplnil Lánský.

V Rousínově se lidé stromků zatím nezbavují. „Zato teď dokončujeme velký úklid po Silvestru a pracovníci městských služeb sváží plná auta odpadků, jako například kartonů od piva," podotkl Karel Vlček z rousínovských městských služeb.

Mezi nejkritičtější místa ve městě podle něj patří třeba parkoviště u samoobsluhy. „Tam kontejnery doslova přetékají, ale téměř každé kontejnerové stanoviště je teď kritické. Respono odpadky neodváží v dostatečné míře, a když nechceme, aby nám vítr smetí od popelnic roznesl po městě, je úklid na nás," postěžoval si Vlček.

Plné kontejnery

Přeplněné kontejnery trápí také obyvatele vyškovského sídliště Osvobození. „Situace je dost hrozná. Kolem popelnic se válí například pneumatiky a další velké věci. Na stromech jsou zachycené sáčky, které také nikdo neuklidí. Hnědé popelnice na bioodpad stojí před zastřešenými boudami, určenými pro popelnice, místo aby byly uložené uvnitř, což také sídliště hyzdí," nelíbí se například Zdeňce Richterové, která na sídlišti bydlí.

Dodala, že ona si stromek nechává tradičně až do Tří králů. „Potom ho postavím k popelnici, kam patří. Někteří lidé jsou ale bohužel tak líní, že ho jen vyhodí z balkonu a dál se o něj nestarají. Takových stromků jsem ke kontejneru odtáhla už bezpočet," dodala Richterová.