Spor mezi provozovateli videoloterijních terminálů a Městským úřadem ve Vyškově pokračuje. Provozovatelé se brání proti nejasným formulacím v zákoně, který na konci loňského roku umožnil městům vybírat poplatky nejen za výherní automaty, ale také za videoloterijní terminály. Proti poplatkům podali odvolání ke krajskému úřadu.
Zatímco s placením poplatku za výherní automaty provozovatelé problém nemají, u videoloterijních terminálů odmítají vyměřené poplatky kvůli formulaci v zákoně. „Problém je kvůli formulaci „jiná technická herní zařízení povolená Ministerstvem financí“. Tohle slovní spojení se v předchozích zákonech neobjevuje, a právě proto se provozovatelé herních zařízení s městy hádají,“ vysvětlila mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.
Právě nejasný výklad uvedené formulace používají provozovatelé jako důvod k neplacení. „Provozovatelé se často brání místní poplatky platit, oficiálně z toho důvodu, že vlastně neví, za co platit mají a za to už nemusí,“ dodala Bednářová.
Jedním z provozovatelů, kteří podali na kraji odvolání, je společnost Paradise Casino Admiral, kterou vlastní firma European Data Project. Jejich vyjádření ne Vyškovskému deníku Rovnosti nepodařilo získat, vedení firmy je totiž v zahraničí.
Spolu s dědickým Casinem Admiral odmítají vyměřené poplatky i další provozovatelé videoloterijních terminálů. „Ze sedmnácti vyškovských provozovatelů zaplatili dobrovolně tři, ostatním jsme museli vydat platební výměry. Ty sice zaplatili, ale obratem podali odvolání na kraj,“ řekla Bednářová.
Jeden ze zmíněných tří bezproblémových provozovatelů odmítl zveřejnit jméno. „Poplatky za videoloterijní terminály jsme zaplatili, protože se poplatky jednoduše platit musí. Je to jeden ze zdrojů peněz, které by městu chyběly v rozpočtu,“ podotkl.
Rozhodnutí ve věci odvolání je zatím v nedohlednu. „Krajský úřad obdržel odvolání a zabývá se jimi. V odvolacích řízeních však zjistil, že spisové materiály neobsahovaly kompletní podklady pro vydání rozhodnutí, takže materiály vrací vyškovskému úřadu k doplnění,“ řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.
V menších městech regionu, kde také vybírají poplatky, zatím radnice problémy s neplatiči nemají. „V Bučovicích máme v současné době dvacet výherních automatů a osmdesát videoloterijních terminálů. Provozovatelé si své platební povinnosti plní,“ řekla Radmila Červenková z ekonomického odboru bučovického úřadu. Podobné hlasy znějí z Ivanovic na Hané, ve Slavkově u Brna evidují pouze jednoho neplatícího provozovatele.
V případě, že by provozovatelé s odvoláním u krajského úřadu uspěli, vyškovská městská pokladna by přišla přinejmenším o tři čtvrtě milionu korun, které město vybralo od heren za poslední čtvrtletí minulého roku.