DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Na problém upozorňovaly desítky lidí, uvědomovalo si ho i město. Aby potíž alespoň zčásti vyřešilo, zpoplatnilo na náměstí parkování. „Můžu říct, že se provoz dost zklidnil. Už tady neparkují ti řidiči, kteří zde místa blokovali zbytečně,“ nechal se slyšet slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Jak se přesvědčili na místě redaktoři Vyškovského Deníku, najít místo k zaparkování v centru opravdu nedá velkou práci. Aut však přes Palackého náměstí projíždí stále poměrně dost. Někdy i hodně vysokou rychlostí.

Potvrdil to ostatně i Doležel. „Je pravda, že se občas někdo zapomene a řítí se tudy jako neřízená střela. Většinou si však motoristé uvědomují, že jde o střed města, kde se pohybuje velké množství lidí. A jízdu tomu přizpůsobují,“ objasnil místostarosta. Podle něj není nezbytně nutné, aby byla na náměstí snížená povolená rychlost.

A to i přesto, že jde o jeden z návrhů, který doporučuje Centrum dopravního výzkumu. U něj si slavkovská radnice nedávno nechala zpracovat studii řešící komplexní dopravní situaci ve Slavkově. „V centru města a jeho některých částech jsme navrhli zklidněné zóny na maximálně třicetikilometrovou rychlost. Tento trend se prosazuje i v zahraničí a sklízí úspěch,“ uvedl před časem pracovník Centra dopravního výzkumu Zdeněk Hrubý.

Podle mnohých Slavkovanů by bylo nejlepší, kdyby se z Palackého náměstí stala pěší zóna. „Tím by ale zas utrpěli provozovatelé obchodů. Navíc v nejbližším okolí není žádné velké parkoviště, takže k tomuto účelu budeme nadále využívat střed města,“ vzkázal Doležel.

V tom je s ním zajedno i Hrubý. Tomu se příliš nelíbí, že by v centru Slavkova měla přestat jezdit auta úplně. „Ve městech, kde k tomuto došlo, umírá ekonomický život a je tam mnohdy i smutno,“ je přesvědčený odborník na dopravu.

A zřejmě by tím radnice přišla také o dost peněz. Zpoplatněním parkovného od dubna loňského roku si už totiž přišla na několik stovek tisíc korun.

„Za rok 2008 jsme získali z poplatků za parkovné přes sedm set čtyřicet tisíc. Bezmála dvě stě tisíc strážníci vybrali na blokových pokutách. Peníze jsou příjmem rozpočtu a slouží k částečnému pokrytí nákladů na provoz městské policie a také na pořízení parkovacích automatů,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

parkování infografika