„Seznam zájemců o bydlení v našem domě s pečovatelskou službou, který bude s novou bytovkou sousedit a nabízí dvaatřicet bytů, je dlouhý. Někteří lidé si nemůžou dovolit držet vlastní bydlení, proto jim chceme trochu odlehčit výstavbou dalších bytů," nastínil ivanovický tajemník Jan Kovář.

Vedení města už má k dispozici projekt. Z něj vyplývá, že budova má být jednoposchoďová se čtyřmi bezbariérovými byty v každém patře. Vhodné budou spíš pro jednoho obyvatele, ale vzhledem k rozloze čtyřiceti metrů čtverečních v nich můžou žít i manželé. Protože město eviduje desítky žádostí, nemá o zaplnění obavy. „Primárně ale budou určené pro lidi z Ivanovic a jejich místní části Chvalkovice," podotkl starosta města Vlastislav Drobílek.

Další podmínkou, která bude hrát při přidělování bytu roli, je i zdravotní stav žadatele. Přednost dostanou zdravotně znevýhodnění, ale přesto schopní se o sebe postarat. „Nemusí mít strach, že na vše zůstanou sami. V domě s pečovatelskou službou sídlí ivanovická pobočka charity, jejíž dvě pracovnice pomáhají i stávajícím obyvatelům. Třeba s nákupy," ujistil tajemník.

Kdy výstavba bytů začne, závisí na vypsaných dotacích, a zda na ně město dosáhne. „Předpokládáme, že vyjde na šest až osm milionů korun. Máme v hledáčku jednu dotaci směřovanou na komunitní domy pro seniory. Ta na jeden byt přispívá až pěti sty tisíci. Pokud by se ji podařilo získat, znamenalo by to, že pokryje polovinu nákladů," řekl starosta. Problémem je však fakt, že je určená pro domy s minimálně deseti byty a společenskou místností. Což se podle něj do ivanovické bytovky zřejmě nevejde.

Pokud město na dotace nedosáhne, začne postupně stavět za peníze z rozpočtu. V obou případech se ale dělníci nepustí do práce dřív než na jaře příštího roku. „Do roka, roka a půl by byty mohly stát," dodal Drobílek.

Stavbu kvituje třeba Marie Potlachová z Vyškova. „Populace stárne a ne vždy je vhodné, aby lidé byli umístění do domova důchodců. Je dobré vědět, že to někdo bere v úvahu. Že budou určené hlavně pro Ivanovické, je správně, když byty platí město. Jen je škoda, že je míst tak málo. Z vlastní zkušenosti z rodiny vím, že pořadníky bývají nekonečné," okomentovala žena.

Podobný projekt jako v Ivanovicích je už v plném proudu ve Vyškově. V místě chátrající budovy bývalých jeslí v ulici 9. května staví Jihomoravský kraj čtyřpodlažní budovu chráněného bydlení. „Práce jdou podle harmonogramu, termín dokončení je stanovený na prosinec. Předpokládáme, že první obyvatelé se nastěhují 1. ledna příštího roku," informoval náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý s tím, že stavba vyjde na necelých jednadvacet milionů.

V prvním podlaží budou společenské prostory a technické zázemí objektu, ve druhém a třetím obytné prostory vždy čtyři jednolůžkové pokoje a jeden dvoulůžkový. „Půjde o dvě domácnosti. Každá bude mít společné prostory s kuchyňským koutem, koupelnou a sociálním zařízením," popsal Celý. Objekt bude sloužit celkem pro dvanáct lidí. Ve čtvrtém podlaží, v podkroví, pak bude zázemí pro asistenční službu. Prozatím ale není určené, kdo bude v místě bydlet. „Uchazeče budeme vybírat na základě sociálního šetření, které by se mělo uskutečnit zřejmě v srpnu," nastínil Celý.

Také do vyškovského bydlení budou umístění lidé s tělesným postižením. Na rozdíl od Ivanovic ale uchazeči můžou být z celého kraje. Podle Celého vznikne i několik nových pracovních míst. Například pro ošetřující personál.