Výstavba koupaliště v Drnovicích, oprava slavkovského stadionu nebo patnáct milionů korun pro vyškovský dům s pečovatelskou službou. To jsou jen tři z jedenácti projektů, které prosazuje poslanec Michael Hrbata (ODS). Vyškovsko tak nejspíš získá od státu víc než pětadvacet milionů korun navíc.

„Pokud se nestane nějaká změna, peníze budou. Musí s tím vyslovit souhlas poslanecká sněmovna. Myslím, že návrh bez problémů projde,“ odhaduje Hrbata.

Projekty, které se rozhodl navrhnout a prosazovat, vybíral na základě žádostí starostů z Vyškovska. „Zohledňoval jsem požadavky, které považuji za důležité,“ prohlásil poslanec.

Jednoznačným odpůrcem vyčlenění peněz je Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Chce prosadit, aby je poslanci dali školám. Příští rok bude vysoká inflace. Učitelům sníží příjmy,“ uvedl mluvčí poslance Roman Hanák.

To Hrbata odmítá. Žádný z ministrů při projednávání rozpočtu prý neměl k jeho podobě výhrady. „Učitelé budou mít příští rok víc o jeden a půl procenta. A proč by to mělo být zrovna školství? Takových skupin, které by chtěly víc, je řada,“ namítl Hrbata.

Souhlas s Hrbatovým návrhem naopak vyjadřuje starosta Vyškova Petr Hájek (ČSSD). „Byl bych rád, kdyby Sobotka hlasoval pro přijetí návrhu. Na druhé straně chápu, že vnímá rozpočet celkově a uvědomuje si potřeby řady rezortů,“ uvedl starosta.