Roku 2023 přišlo v nemocnici na svět 450 chlapců a 442 dívek. V předloňském roce se přitom narodilo 1 051 dětí a v roce 2021 celkem 1 184.

Ve vyškovské porodnici potvrdili také dlouhodobě nízký podíl porodů císařským řezem, který loni dosáhl na 15,6 procent.

U chlapců volili rodiče mezi jmény nejčastěji Jakuba, Adama, Štěpána, Dominika, Filipa nebo Tomáše. V případě dívek byly populární Anny, Sáry, Nely, Terezy, Laury i Natálie.

Mnohé rodičky mají bydliště mimo okres. „Předporodní péči o pacientky ze vzdálenějších regionů individuálně plánujeme až do porodu. Není výjimkou, že pocházejí z míst vzdálených více jak sto kilometrů a také ze zahraničí,“ doplnila mluvčí Nemocnice Vyškov Šárka Urbánková.

U nekomplikovaných těhotenství, nejsou-li doprovodná zdravotní rizika matky či plodu, preferují zdravotníci přirozené porody. „Naši péči tak stavíme na respektu k rodičce, přání mít u sebe své blízké a na potřebném komfortu a soukromí,“ zdůraznila mluvčí.

Vyzdvihla roli spolupracujících privátních porodních asistentek. „Jejich pochopení, takt, ohleduplnost, citlivost, laskavá povzbuzující slova, vzdělání ve fyzioterapii a pak sdílená radost nad nově narozeným životem jsou tím nejkrásnějším a nejcitlivěji vnímaným aspektem. Všechny byly vyškoleny v metodách fyzioterapeutické přípravy k porodu a fyzioterapeutické podpoře vlastního porodního dění. Porodnice také velmi úzce spolupracuje s řadou certifikovaných dul, jejichž úkolem je v období před, při a po porodu navodit u maminky zejména psychickou pohodu,“ dodala Urbánková.