Rodičky z Brna a okolí hledají ve vyškovské nemocnici klid. Její vedení si uvědomuje, že nejen jejich rozhodování, kde svého potomka přivedou na svět, ovlivňuje i další existenci porodnice. Zatím to vypadá, že čísel se bát rozhodně nemusí.
Porodnice totiž zaznamenala další výrazný vzestup. „Porodnost se v minulém roce zvýšila zhruba o dvanáct procent," potvrdil primář gynekologicko-porodnického oddělení vyškovské nemocnice Josef Eim.
Zatímco v roce 2012 v ní přišlo na svět 665 dětí, loni si své novorozeně z Vyškova odvezlo 743 maminek. „Dál se držíme principů přirozeného porodnictví. Čísla nás samozřejmě těší. Nicméně se chceme posunout na osm set porodů za rok. V žádném případě ne však násilně. Naprostou většinu komplikací v porodnictví může způsobit nedočkavost, netrpělivost a urychlované porody. Toho se lékař musí jednoznačně vyvarovat," upozornil Eim s tím, že také okresní nemocnice se týká diskuse na téma rušení malých porodnic, které se pohybují pod osmi sty porody ročně.
„V naší nemocnici jsme také pomohli na svět osmi dvojčatům," pochlubil se lékař.
Primář Eim často upozorňuje na to, že pokud klientky můžou za dobrou péčí dojíždět, nevidí důvod, proč by se zejména brněnské rodičky nemohly rozhodnout pro vyškovskou nemocnici. „Zatím ale stále platí, že víc rodiček jezdí z Vyškova do Brna než naopak. Pracují tam, mají tam své lékaře. V uplynulém roce nás ale velmi překvapilo, kolik se u nás rozhodlo porodit žen ze Slovenska. Jezdí k nám až z Trenčína, Trnavy a Bratislavy," připomněl primář.
Naznačil, že právě u východních sousedů překročil průměr císařských řezů třicet procent. Vyškovská porodnice si přitom udržuje jejich počet trvale pod deseti procenty. „Loňský průměr v naší porodnici činil devět a půl procenta. Rozhoduje několik faktorů. Stále platí, čím vyšší procento vyvolaných porodů – takzvaných indukcí, tím větší počet komplikací a tím také víc císařských řezů," naznačil primář Eim.
Už dřív upozornil, že na hodnocení kvalitní porodní péče jsou parametry prenatální úmrtnosti, což je světově jediné uznávané měřítko kvality porodní péče. Česká republika a severské země v něm podle jeho slov udávají celosvětový trend.
Svou roli v nárůstu počtu novorozeňat podle vedení porodního oddělení může hrát i fakt, že v polovině roku 2012 se nemocnice zřizovaná krajem rozhodla zrušit poplatek za přítomnost otce u porodu. Vstřícný krok k rodičům pro ně znamená ušetření 450 korun.
Jako každý rok, i ten loňský přinesl hned několik netradičních křestních jmen. „Zaznamenali jsme u chlapců například Egona, Mikeše, Brajena, Koniáše a také Dextera. U dívek pak rodiče zvolili třeba Violetu, Melissu, Palomu nebo Andromedu," vyjmenovala netypická jména loňského roku vedoucí porodního sálu vyškovské nemocnice Soňa Holcmanová.
Většinou se ale rodiče drží klasiky. To potvrzuje i Martin Varhaník z Vyškova. „Na extravagantní jména nejsem. Nemůžu ale říct, že by se mi některá zahraniční nelíbila. Čekáme kluka. Měli jsme jasno od začátku, bude to Martin po tatínkovi," smál se Vyškovan.