„V lehčím případě může jít jen o mělké dýchání, které ale vede k nedostatečnému okysličování krve, v tom těžším případě s vážnějšími následky pak může jít o zástavu dechu,“ upozornila mluvčí vyškovské nemocnice Šárka Urbánková.

Riziko představuje takzvaná spánková apnoe. „Jedná se o poruchu postihující hlavně muže středního a vyššího věku, často s obezitou. Nemocní v noci chrápou, stěžují si na únavnost a nevyspání, bolesti hlavy, někdy sexuální dysfunkci. Spánková apnoe bývá v některých případech příčinou vysokého krevního tlaku či tvorby nadměrného množství červených krvinek a zvyšuje tak riziko kardiovaskulárních příhod,“ komentoval primář plicního oddělení Milan Judásek.

Ke skríningu používají zdravotníci přístroj ResMed ApneaLink Air. „Jde o malou krabičku, kterou si pacient pásem připne doma večer před ulehnutím k hrudníku. S ní je spojená nosní kanyla, která sleduje průtok vzduchu nosem,“ doplnila Urbánková.

K přírůstkům patří také samec velblouda dvouhrbého.
Mláďata ve vyškovské zoo: samečci velblouda dvouhrbého i skotu dahome

Dále je součástí přístroje čidlo na prst, které monitoruje okysličení krve. „Při pozitivním výsledku testu pacienty odesíláme na spánkovou laboratoř, kde se během krátké hospitalizace provádí podrobnější vyšetření a následně se případně nastavuje také náležitá terapie,“ přiblížil primář.

Vysvětlil, že léčba spánkové apnoe zahrnuje většinou používání speciálního přístroje s maskou. „Ta se v noci nasazuje na obličej. Přístroj zvýšeným tlakem udržuje ve spánku průchodnost dýchacích cest, označuje se proto někdy jako tlaková dlaha,“ popsal Judásek.

Poruchou trpí velké množství lidí

Ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák připomněl, že poruchou dýchání ve spánku trpí poměrně velké množství lidí. „Touto nabídkou vyšetření rozšiřujeme služby pro naše pacienty, kteří jsou zejména z okolí. Nemusí tedy při podezření na tento obtěžující a potenciálně nebezpečný zdravotní problém dojíždět hned do vzdálenějších zdravotnických zařízení. Na příslušné centrum se obrací až v případě patologického nálezu tohoto jednoduchého a minimálně zatěžujícího vyšetření,“ dodal Horák.

Zájemci o toto skríningové vyšetření se mohou na plicní ambulanci Nemocnice Vyškov objednávat na telefonním čísle 517 315 560 v době mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Ozvat se mohou také na mail plicni@nemvy.cz.

Ukliďme Česko. Ilustrační foto
Tipy na víkend na Vyškovsku. Lidé se vydají do přírody, budou ji uklízet

Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pacient si musí pouze zakoupit dvě tužkové baterie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyškov jako na dlani. Podívejte se na výhled z radniční věže

Zdroj: Deník/Jakub Dostál