Bobek přitom upozornil, že v době své návštěvy nepotkal nikoho, kdo by na akci dohlížel. „Chyběla jakákoliv autorita. Někdo, kdo by říkal, co můžeme a co už ne," upozornil.
PŘEČTĚTE SI K TÉMATU: Zpřístupnění hráze v Opatovicích: návštěvníci na místě močili nebo koupali psy
Zaznamenal jen dvě situace, které se mu nelíbily. „A to když dva cyklisté vjeli na kole až do poloviny hráze. Bylo by mnohem ohleduplnější, kdyby z kola sesedli a vedli ho u sebe. A poté neukázněnost lidí, co šli z Opatovic. Chodili po celé cestě, auta mezi nimi musela kličkovat. To ale nemá nic společného s tím, co se mělo údajně dít uvnitř areálu," dodal Bobek.
další jednání
Přestože se podle Povodí Moravy návštěvníci hráze nechovali podle představ podniku, náměstek krajského hejtmana Roman Celý s ním stále jedná o dalším otevření. „S Povodím jsem diskutoval a dohodli jsme se, že budeme dál hledat možnosti zpřístupnění. Variant je víc. Například přístup o svátcích, případně letních prázdninách," řekl Celý.
V neděli byl na hrázi také předseda opatovického osadního výboru Jan Surý s rodinou. „Prošli jsme si celou trasu od spodního lomu po přehradní nádrž. V okolí jsme strávili asi hodinu. Ani na cestě ani na hrázi jsem se nesetkal s odpadky ani s tím, že by někdo poškozoval vybavení. Lidé se chovali slušně. Neviděl jsem ani odhozené nedopalky a papírky. Ptal jsem se i sousedů. Jedni tam byli v pátek, další v sobotu a na to obrovské množství lidí bylo i podle nich vše v pořádku," potvrdil Surý.
Myslí si, že odezva lidí byla natolik velká, že by Povodí mělo hráz zpřístupnit trvale. Podobné přání má také Bobek. „Přehrada je státního podniku a měla by sloužit i pro veřejnost. Přece Povodí nečeká, že na hráz každý týden dorazí tisíce lidí. Když budou vědět, že na ni můžou bez omezení, takové návaly nebudou. Adekvátně k tomu je pak jasné, že i potíže budou desetkrát až stokrát menší. Věřím, že se to podaří vyřešit," doufá v budoucí zpřístupnění hráze Vyškovan.
Právě to se s Povodím Moravy snaží vyjednat náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý. „Při takovém počtu lidí se vždy najde někdo, kdo nerespektuje zákazy. Důležité je, že se prokázalo, že lidé mají o přístupnou hráz zájem," nastínil Celý.
O Velikonocích na ní sice nebyl, u známých se nicméně informoval, jak zpřístupnění probíhalo. „V podstatě mi potvrdili to stejné, co říkají další lidé. Vandalismus nezaznamenali," uvedl.
Jak ale Povodí podotýká, má pořízené fotografie, ze kterých je porušování zákazů vstupu, volný pohyb psů po hrázi i jejich koupání ve vodní nádrži patrné. „Na dalších pořízených snímcích jsou lidské exkrementy v okolí chráněného vodního zdroje i poničený majetek," vzkázal mluvčí podniku Petr Chmelař. Zdokumentované mají všechny typy prohřešků, které v prohlášení zmínil. Snímky nyní zveřejnili.
Nevhodné chování se podle něj týkalo pouze jednotlivců. „Většina návštěvníků respektovala, že se nachází v ochranném pásmu. Ale vodní zdroj je třeba chránit právě kvůli nedisciplinovanosti těch několika jedinců," sdělil.
Vyjádření o nevhodném přístupu lidí podle něj rozhodně není nafouklou bublinou, kterou chce Povodí dalšímu jednání o zpřístupnění hráze zamezit. „Ochrana vodního zdroje a její rozsah jsou dané vodním zákonem, v případě opatovické nádrže rozhodnutím krajského úřadu. Jako její správce musíme tato ustanovení respektovat a zajistit jejich dodržování," vysvětlil mluvčí Povodí.
Svůj důvod mělo i uzavření branky. "Avizovali jsme ho několikrát předem. Důvodem je to, že se v ochranném pásmu nachází širší území, než samotná hráz. Uzavření branky mělo zabránit vstupu do chráněného pásma," vysvětlil Chmelař.