Klienti budoucího zařízení budou z velké části zcela odkázáni na zaměstnance domova. Ti jim poskytnou podporu a péči zdravotní, ošetřovatelskou i sociální.

„Domov chceme mít částečně zaměřený na péči o penzisty trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou stařecké demence, poslouží ale i třeba klientům, kteří budou mít zájem o krátkodobější pobyt. Bavíme se o případech, kdy budou příbuzní potřebovat člena rodiny, o kterého se jinak dlouhodobě starají, umístit do zařízení třeba jen na dva týdny,“ popisoval jednatel firmy HLEDA Consulting Zdeněk Mrzena.

Podle něj investor čeká na stavební povolení. Dotčené odbory městského úřadu daly už dříve projektové dokumentaci zelenou. Už v letošním roce mají v areálu začít demontážní a demoliční práce i samotná výstavba.

Z objektu zůstává původní zázemí šaten či provozu kuchyně. Právě zadní objekt včetně menšího ze sálů čeká podle jednatele Mrzeny rekonstrukce. U větší části stavby však počítá s demolicí. Druhé a třetí nadzemní patro, které poslouží k ubytování klientů, firma postaví.

O klienty se postará šedesát zaměstnanců

Domov počítá se sto padesáti lůžky pro trvalý pobyt a pětadvaceti krátkodobými lůžky. O klienty se má starat na šest desítek zaměstnanců.

„Celková plocha pozemku přesahuje jedenáct tisíc metrů čtverečních, z toho zastavěná dosahuje téměř pěti tisíc. Hlavní vstup bude situován z Dědické ulice. Návštěvníci se dostanou do prostoru recepce, na kterou navazuje kavárna určená pro klienty zařízení, čekárna s ordinacemi a průchod do atria, které poslouží jako odpočinkový prostor,“ přiblížili zástupci radnice v tiskové zprávě.

Průvod maškar prošel Vyškovem v úterý 13. února.
Masopust ve Vyškově. Průvod maškar v čele s medvědem prošel městem. Podívejte se

Na kavárnu naváže menší víceúčelový sál. K dispozici budou i prostory pro rehabilitaci a aktivizační programy, kuchyně či prádelna a další technické zázemí.

„Od začátku, kdy objekt Posádkového domu armády přestal sloužit svému účelu, jsme si přáli, aby chátrající areál znovu získal prospěšné využití. Zamýšlený domov s předpokládanou kapacitou sto sedmdesáti pěti dlouhodobých i krátkodobých lůžek něco takového splňuje,“ okomentoval vyškovský starosta Karel Jurka.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Ten přitom zdůraznil, že město Posádkový dům armády nikdy nevlastnilo. Novému majiteli ho před osmi lety prodalo Ministerstvo obrany. Využitelnost objektu byla toho času pro armádu minimální, provoz byl ztrátový.

„S ohledem na špatný stav objektu a na skutečnost, že se navzdory oplocení i dalšímu zabezpečení v areálu opakovaně nacházejí lidé, včetně nezletilých, přivítáme ze strany investora urychlené kroky vedoucí k částečné demolici. Starší generace si vážíme a výstavbu domova podporujeme, systému uleví. Kvůli stárnutí populace kapacity podobných zařízení nadále výrazně nestačí,“ dodal Jurka.