Obyvatelům dotčených obcí se to příliš nezamlouvá. „Určitě bych byla raději, kdyby pošta u nás zůstala v takové formě, na jakou jsme zvyklí. Další nejbližší pobočku máme až ve Vyškově a já se bojím, že se zrušením té naší přijde i omezení služeb," postěžovala si například Marie Krupková z Bohdalic.

Počet poštovních poboček na Vyškovsku by se tak měl snížit na jednatřicet. „S Orlovicemi a Bohdalicemi jsme jednali už loni, kdy jsme na případnou změnu upozornili. V současné době hledáme vhodného partnera. O náhradě stávající kamenné pobočky uvažujeme ale pouze tam, kde tuto činnost v požadovaném rozsahu může smluvní partner zvládnout," zdůraznil ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac.

Podle něj už k dnešnímu dni změna zasáhla na osmdesát míst po celé republice. „Díky tomu můžu říct, že v tomto ohledu už máme dostatek zkušeností. Obě lokality novému konceptu vyhovují. Smluvním partnerem může být obec, jí zřizovaná právnická osoba, případně jiný místní podnikatel, tedy třeba i obchod. Rozsah a kvalita služeb by měla zůstat na obdobné úrovni, zlepšit se ale výrazně může třeba otevírací doba," řekl mluvčí.

Změn chce pošta dosáhnout pokud možno už letos. „Jakékoliv změně ale samozřejmě vždy předchází jednání na obecním úřadě, kde vzájemně hodnotíme její princip a hlavně dopady," doplnil Mravinac.

Bohdalický starosta Jan Hrežo jednání s Českou poštou potvrdil. „Loni nám oznámili, že naši pobočku vytipovali k transformaci. Nakonec se to sice nestalo, ale v prosinci jsme pak dostali dopis, že by v obci rádi našli někoho, kdo by si poštovní služby převzal," připomněl vývoj událostí Hrežo.

Vedení Bohdalic z toho velkou radost nemá. „Není to věc, ze které bychom byli nadšení, uvidíme, jak se vyjádří zastupitelé. Stát se partnerem by pro nás byla zátěž, protože poštou nabízené peníze by nezaplatily ani jednoho člověka, který by měl mít výdejní místo na starost," vysvětlil starosta.

Obává se také možného zhoršení poskytovaných služeb. „Pokud by měl například partner jen omezené možnosti a za službami, na které jsou zvyklí, by lidé museli jezdit až do Vyškova, to bych považoval za velké mínus. Navíc je u nás přestupní autobusový uzel a jsme dost významné středisko na cestě mezi okresním městem a Bučovicemi. Poštu u nás využívají i lidé z Kozlan, Hvězdlic nebo Chvalkovic. Jsme tedy rozhodnutí o zachování poštovních služeb ve stávajícím rozsahu bojovat," prohlásil Hrežo.

Podobně vidí situaci také v Orlovicích. „Zástupci České pošty nám řekli, že s námi chtějí domluvit podrobnosti týkající se projektu Pošta Partner. Pobočku přitom kromě lidí od nás využívají také sousední Moravské Málkovice. Navíc mi vedoucí pošty potvrdila velký nárůst zásilek v druhé polovině loňského roku. Další poštu v dosahu máme až v Ivanovicích na Hané," upozornila starostka Orlovic Jana Minářová.Také tato obec chce proto poštovní služby v plném rozsahu zachovat.