Zlikvidovat jetelinu i další úrodu a vybít králíky. I to museli podstoupit Hlaváčkovi z Bohatých Málkovic, když jim chemický postřik při ošetřování sousedního slunečnicového lánu zemědělské společnosti ZEMO znehodnotil úrodu. Částečná náhrada úrody je výsledkem středečního jednání ve vyškovském Agrodomě.

„Poškozenou krmnou řepu vymění zemědělci za cukrovou řepu společnosti ZEMO,“ říká závěrečný protokol, který má redakce Vyškovského Deníku k dispozici. Jednání se však zúčastnit nemohla. Vedení firmy ZEMO se postavilo proti její přítomnosti.

Z dokumentu dál vyplývá, že s firmou Slovácký aeroklub Kunovice, jejímž zaměstnancem je pilot Václav Pavlas, a pracovníky společností Zemo zahájí rostlinolékařská správa správní řízení o udělení pokuty. Pilot totiž porušil rostlinolékařský zákon a zemědělský podnik nesplnil ohlašovací povinnosti obecnímu úřadu.

Vedení ZEMA nejdřív pochybení zcela odmítalo. I proto poškození považují jednání za úspěšné. „Rostlinolékaři měli z mého pohledu zpočátku snahu případ také zlehčovat. Jen díky zájmu Vyškovského Deníku jsme se poměrně rychle dobrali konce. Nechtěli jsme na nich vydělat, ale chtěli jsme nahradit zničenou úrodu, respektive naši celoroční práci,“ řekla Zdenka Hlaváčková.

Manželé byli přesvědčení, že budou muset zlikvidovat všechno, co postřik zasáhl. Ale ukázalo se, že brambory mohou považovat za nezávadné. „Ty se před vyorávkou desikují. Postříkaná je jen nať. Hlízám se nic nestalo,“ tvrdil vedoucí pracovník ZEMA Milan Bartošek. Rostlinolékaři to Hlaváčkovým potvrdili.

 

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/postrik_brambory20071003.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/postrik_brambory20071001.html