Sprostí, hluční, agresivní, podnapilí a provokující. Zkrátka postrach Ivanovic. Tak popisují obyvatelé Ivanovic na Hané skupinky mladíků, kteří se srocují v centru města. Tento problém trvá už více než rok. Lidé se jich doslova bojí.

„Je to dlouhodobý problém. Z hloučků jde strach, všichni je ze široka obcházejí. Sprostě totiž na kolemjdoucí pokřikují, brání jim vejít do obchodu. Zůstává po nich i nepořádek. Například u obchodního domu Hanačka rozhazují odpadky,“ uvedla starší žena, která se z obavy před pomstou obávala zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Podobně o mladých vandalech hovořil i majitel jedné z firem na náměstí. „Dělají binec. Chodí si ulevovat do křoví. Když tam úřad nechal natáhnout ostnatý drát, tak ho jednoduše přestříhali,“ uvedl podnikatel. I jeho jméno slíbila redakce Vyškovského deníku nezveřejnit. Muž má pro to své důvody. „Městský úřad mě vyzval, abych se k tomuto problému vyslovil, ale pak mé vyjádření zveřejnil i se jménem. Výsledkem bylo, že jsem měl v prodejně rozbitá okna,“ vysvětlil podnikatel.

Potíže potvrdil i majitel prodejny v obchodním domě Hanačka Pavel Šafář. „Lezli zezadu z parkoviště do areálu prodejny. Odtamtud jsme je vyhnali, ale postávají na parkovišti a dělají tam nepořádek,“ uvedl Šafář. Podle něho k binci na parkovišti pak přispívají i sami obyvatelé, kteří se nerozpakují odhodit do keřů papírky či prázdné láhve.

Ivanovická radnice se snaží situaci s mladými povaleči řešit. Vloni schválila vyhlášku zakazující pití alkoholu na některých veřejných místech.

Vyhláška je však účinná jen málo. „Problémy bohužel přetrvávají. Máme uzavřenou dohodu s policií ve Vyškově, která porušení řeší udělením blokových pokut,“ uvedl tajemník městského úřadu Jan Kovář.

Než ale policisté z Vyškova dojedou, vandalové se většinou rozprchnou. „Odpovědný policista během výkonu služby věnuje problémové lokalitě zvýšenou pozornost. Není ale možné na dodržování vyhlášky permanentně dohlížet,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek. Podle něho policie zasahuje z těchto důvodů v Ivanovicích často. Většinou však může mladým jenom domluvit.

Radnice přiznává, že nejúčinnější by byla městská policie. Ale takovou několikamilionovou investici si město nemůže dovolit. Aby ve městě byla častěji k vidění policejní uniforma, začali nově vypomáhat i dálniční policisté. „V místě operativně působí policisté z ivanovického dálničního oddělení. Nemají to sice v popisu práce, ale město se s nimi domluvilo na spolupráci, protože jsou v blízkosti,“ dodal policejní mluvčí.

Radnice se také snaží reagovat na časté stížnosti na odpadky na parkovišti u Hanačky. „Parkoviště je soukromým majetkem a vedení města s majitelem tuto problematiku několikrát řešilo. V současné době je zpracovaný projekt, který by měl situaci vyřešit,“ uvedl tajemník Kovář. Parkoviště by mělo být víc na očích díky chodníku, který se kolem něho vybuduje a vysadí se tam nová zeleň.