Dělníci začali kopat v září. „Budeme mít dvě kanalizace, jednu splaškovou a druhou, která byla původně smíšená, necháme pouze pro dešťovou vodu," nastínil starosta obce Lubomír Pukl.

Původně se ze smíšené kanalizace vypouštěly splašky do Kojáteckého potoka. K tomu měla obec povolení, které ale příští rok končí. Prodlužovat ho nebude potřeba, samotná stavba by totiž měla trvat rok a naváže na ni zkušební provoz. „Ten by měl být na rok, aby se obyvatelé měli čas připojit," uvedl Pukl s tím, že projekt zahrnuje i stavbu čističky.

Stáří původní kanalizace pak starosta odhaduje přibližně na čtyřicet až padesát let, proto byla stavba nové podle něj velmi nutná.

Cena projektu byla původně odhadnutá na třiapadesát milionů korun, konečná částka ale bude o deset milionů nižší. Stavba mohla začít poté, co se obci podařilo splnit podmínky dotace. „Vyhráli jsme malou papírovou válku. Pro malé vesnice je množství papírování strašné," poznamenal Pukl.

Většinu peněz Kojátky dostanou z evropské dotace, částí ovšem přispěje také krajský úřad a Státní fond životního prostředí. Zbytek obec zaplatí sama.

TEREZA NOVOTNÁ