Na jejím pořízení se podílela církev, vyškovská radnice i hamiltonský osadní výbor. „Bylo nutné najít vhodné místo, kam ji usadit, a následně ji nechat vyrobit. Původně měla u kaple stát už loni před začátkem léta. Ale kvůli menšímu zdržení jsme panel měli až na podzim. Vzhledem k tomu, že bylo třeba vybetonovat základ, jsme museli počkat na jaro,“ vysvětluje místostarosta Vyškova Břetislav Usnul.

I S VÝKLADEM

Do instalace panelu se pak zapojilo několik hamiltonských mužů. „Vykopali a vybetonovali pořádné základy,“ pochválila obyvatelka Hamilton Marie Zedníková, která se o kapli a okolí stará. Z tabule je nadšená. „Má zajímavý tvar, moc se mi líbí,“ hodnotí dřevěný panel s tím, že díky němu nyní vejde kaple, známá také jako Strachotínka, do povědomí širší veřejnosti.

Cyril s Metodějem v HamiltonechJe to už víc než tisíc sto padesát let, kdy měli ve vyškovských Hamiltonech kázat věrozvěstové Cyril s Metodějem. Tehdy prý bylo takové horko, jeden z kazatelů náhle omdlel. Metoděj udeřil patou do skály, ze které vytryskla voda a Cyrila s ní vzkřísil. Pramen dostal po Metoději, známému také jako Strachota, název Strachotínka. Dnes se tak říká také kapli Cyrila a Metoděje, která v Hamiltonech stojí od roku 1876.

Vyvrací tak představy některých lidí, že není běžně přístupná. „Naopak. A díky novému panelu nyní můžeme tento fakt přiblížit veřejnosti. Z vývěsky se dozví i to, že si můžou zvolit ze čtyř okruhů výkladu, který jim v kapli podám,“ doplňuje Zedníková. Zájemci si můžou vyslechnout pověst o studánce vázanou k návštěvě věrozvěstů Cyrila a Metoděje, výklad o hradu Miloty z Dědic, o vzniku Hamilton nebo o historii kaple od roku 1871, kdy byl položený základní kámen, přes choleru, která v Hamiltonech a Vyškově řádila až po poslední stavební úpravy.

Historické informace se Zedníková učí z různých pramenů. „Něco mám z Muzea Vyškovska, něco z literatury a něco od děkana,“ přibližuje s tím, že většinou s prohlídkami počítá v neděli od tří do pěti hodin odpoledne. „Na tabuli však mám uvedený kontakt, takže se se zájemci můžeme domluvit i na jiném termínu,“ dodává Zedníková.

PRO LEPŠÍ VODU

Májovou pobožnost a žehnání panelu si nenechala ujít ani Jitka Cibulková z nedalekých Dědic. Nápad chválí. „Určitě bude přínosem. Ke Strachotínce chodí hodně lidí, nemusí být ani věřící. Láká je sem hlavně pramen. Jeho voda je mnohem chutnější, než ta, co teče z kohoutku. I já si pro ni jezdím často a vím, že i řada Vyškovanů. A teď se díky informační tabuli seznámí i s kaplí a jejím okolím,“ říká Cibulková.

Její slova potvrzuje i Usnul. „Už jsem si přečetl některé informace a musím přiznat, že jsem se dozvěděl úplně nové věci, o kterých jsem dosud neměl zdání. Místo je vyhledávané, takže panel bude určitě ku prospěchu i jiným,“ usmívá se Usnul.

Jediné, co se lidé nedozví, je informace o kvalitě vody, která vyvěrá z blízkého pramene. A to přesto, že původně s nimi osadní výbor při plánování počítal. „Kvalitu vody nakonec zveřejňovat nebudeme. Jde o to, že v jeden den může být výsledek zcela jiný, než následující,“ vysvětluje předseda osadního výboru Ivo Chomoucký.