Nyní už se k ní schyluje. Nový systém má být automatizovanější, propracovanější a na elektronické ovládání. „Nedá se říct, jak často povodně Vyškov postihují, vždy záleží na aktuálním počasí. Někdy zasahujeme dvakrát do roka, někdy třeba vůbec. Pomáháme s čerpáním vody nebo třeba se stavěním protipovodňových hrází pomocí pytlů," popsal velitel vyškovské jednotky sboru dobrovolných hasičů Vojtěch Surák.

Nejvíc postihovaná povodněmi podle něj bývá oblast okolo ulice Ve Mlýnku a Luční, kterými protéká potok Drnůvka. „Nelze ale mluvit o tom, že by se voda vylila třeba do výšky dvou metrů. Zatopené bývají spíš jen zahrady, hospodářské budovy, případně garáže," objasnil Surák.

I přesto je ale podle vyškovské radnice nový systém, který bude měřit průtoky vody v tocích a srážky, pro ochranu obyvatel potřebný. „Současně ale zahrnuje také tvorbu nových digitálních protipovodňových plánů. Právě těmi se zabýváme my jako odbor životního prostředí. Nyní už pro ně zpracováváme podklady. Součástí systému budou i dvě nové srážkoměrné stanice, které nám budou údaje hlásit přímo na e-mail nebo mobilní telefon," přiblížil vedoucí odboru Jiří Kutálek. Stanice budou umístěné v oplocených areálech Mateřské školy v Rychtářově a v areálu dinoparku ve Vyškově.

Součástí systému budou tři měřiče výšky hladiny umístěné na mostech přes řeku Hanou v Hamiltonech, Drnůvku v Nosálovicích a Rostěnický potok v Křečkovské ulici. Při překročení nastavené limitní hodnoty systém začne častěji měřit stavy hladin. Současně budou odesílané alarmové SMS zprávy cílové skupině příjemců. Rozhlas bude sloužit jako důležitý prvek pro předání verbální informace ohroženým obyvatelům.

Na sloupech

Ve Vyškově a jeho místních částech tak bude nainstalovaných přes dvě stě nových bezdrátových přijímačů s pěti sty reproduktory. Hlásiče dodavatelská firma umístí na sloupy veřejného osvětlení a nízkého napětí. Podle dokumentace k veřejné zakázce města mají práce začít už v březnu. Hotové mají být v květnu. Předpokládaná hodnota zakázky přesahuje pět milionů tři sta tisíc korun bez daně.

Jedno výběrové řízení na dodavatele digitálního protipovodňového plánu a druhé pak na protipovodňová opatření už má za sebou i svazek obcí Ždánický les a Politaví. Také tam se chystají modernizovat protipovodňový systém. „Nejviditelnější součástí jsou bezdrátové reproduktory, kterými bude vyhlašované nebezpečí. Nejdůležitější jsou ale protipovodňové plány. Troufám si říct, že do dnešního dne je nemají obce svazku zpracované tak, aby byly poplatné dnešní legislativě," poznamenal předseda svazku a bývalý starosta Bošovic Jaroslav Šimandl s tím, že nejohroženější jsou prakticky všechny obce v blízkosti Litavy.

Součástí projektu musí být i výstavba srážkoměrných stanic. Nebudou ale v každé obci. „Právě proto, že jsme skupina, mohl projektant stanice rozložit rovnoměrně tak, aby měly co nejlepší vypovídací hodnotu," popsal Šimandl.

Z novinky by se lidé měli těšit podobně jako ve Vyškově už letos. Jedna neúspěšná firma v zakázce na digitální plán však napadla výsledek výběrového řízení. Jestli je, nebo není stížnost oprávněná, rozhodne ministerstvo životního prostředí. „Jeho stanovisko bychom měli znát do poloviny března. Pokud uzná, že není, pak ihned přistoupíme ke zpracování plánů a budování protipovodňových opatření, která budou obsahovat například umístění rozhlasů a zajištění monitorovacích míst," dodal předseda svazku.

Akce má vyjít asi na patnáct milionů korun. Obce už mají přislíbenou dotaci od státu i Evropské unie, které pokryjí až 90 procent nákladů.