Biokoridory plné zeleně mezi jednotlivými pozemky zadrží vodu a poslouží zvěři jako místo pro odpočinek a krmení. Navíc vzniknou přístupové cesty ke všem parcelám v katastru Letonic.

Úpravy pozemků
Celková cena veškerých úprav se šplhá na částku téměř padesáti milionů korun.
Pomoci mají zvířatům. Ta získají prostor pro krmení a rozmnožování.
Myslivci nápad většinou podporují, zemědělci tolik optimističtí nejsou.
Pozemkové úpravy a následný vznik koridorů mají zabránit ničivým povodním a škodám s nimi spojenými.

Podle starosty Letonic Jiřího Skokana změny podpoří i místní vlastníky pozemků. „Ke každému místu musí být příjezd, to je jasné. Také by bylo vhodné sloučit dva pozemky jednoho vlastníka, pokud je má na různých stranách obce. Majitel dostane parcelu hned vedle své a tu na druhé straně obce mu odebereme a věnujeme jinému vlastníkovi, který o svůj pozemek přišel právě kvůli sloučení parcel prvního majitele. Důležité je, že vyměněné území musí mít stejnou hodnotu, aby nikdo netratil,“ vysvětlil.

Kamil Dufek z Hluku, který se zabývá udržováním krajiny a aktivně se účastní dění v obci, nápad schvaluje. „Teď v průběhu žní zemědělci půdu úplně zlikvidují. Tři měsíce tam nic neporoste. Proto si myslím, že biokoridory mezi lány polí mohou přírodě pomoci a ochránit lidi. Vyorané pole bez rostlinstva totiž žádnou vodu nezachytí. Biokoridory zarostlé travinami, křovím a stromy jsou daleko lepší v zachytávání vody. Bude se jim daleko lépe dařit a voda se mezi nimi tak zachytí a nepůjde do centra vesnice,“ přiblížil.

Bývalý letonický myslivec Jaroslav Pospíšil věří, že pozemkové úpravy pomohou. „Zvířata dostanou místo pro pastvu. Nicméně se stále dějí špatné věci mezi různými vlastníky pozemků a obcí. Už se stalo, že dvacetimetrový koridor mezi lány polí některý ze zemědělců zoral traktorem, protože mu vadilo přejíždění mezi lány, které úpravy způsobily,“ sdělil.

Třeba Dominika Skály z Letonic se pozemkové úpravy příliš nedotknou. „Bydlím na kopci a tam nám povodně nehrozí. Nemám na celou věc nějaký vyhraněný názor,“ řekl.

Lukáš Jančík bydlí v nižší poloze a myslí si, že úpravy pomoci mohou. „Pokud to pomůže proti povodním i přírodě, je to určitě dobrý nápad,“ uvedl muž.

Podle starosty Skokana jsou pozemkové úpravy běh na dlouhou trať. „Mají se začít vysazovat stromy. Pozemky jsou již od vlastníků vykoupené,“ zmínil-

Podle bývalého myslivce Pospíšila zabere uskutečnění projektu ještě dalších deset let. „Nevím, jestli se dokončení ještě dožiji. Vypadá to na dalších deset let, pokud se tedy bude dařit,“ nastínil muž.

Cena vyšplhá téměř na padesát milionů korun.

JAKUB JUREK