„Rozměrný prvek je rozložený do dvou let, za rok se totiž na povozu objeví tři figury, které kočí dopraví právě k Ježíškovi. Povoz se dočká i dřevěného zastřešení,“ popsal letošní a příští etapu vyškovský místostarosta Roman Celý.

Koně jsou dva metry dlouzí, vysocí pak přes sto šedesát centimetrů. „Samozřejmě ctíme poměr k velikosti těl lidských postav, které mají zhruba půl druhého metru. Letošní etapa se s ohledem na rozměry koní nesla především v duchu kvalitní přípravy. Lepili jsme je po kouscích, použili jsme zároveň fošnu na způsob svlaku. Ten představuje důmyslný spoj, který slouží buď ke zpevnění, nebo k zabránění prasknutí či kroucení větších částí,“ komentoval Zedník.

Loni se zároveň u betléma objevily nové kovové charitativní pokladničky, které jsou vložené do dřevěných úlů. Vrátí se také letos. „Po domluvě se zástupci města hodláme úly zastřešit, aby se do nich nedostávala voda. Navíc budou na trochu jiném místě,“ sdělil řezbář. Ten se na práci podílí se svým otcem Bohumírem.

Každý ze tří úlů i tentokrát podpoří jednu organizaci: Charitu Vyškov, Asociaci Paprsek a PIAFU Vyškov. „Pevně věříme, že se nebudou opakovat nešvary z minulých let, kdy byli někteří lidé neukáznění a do betlému lezli. Ohrazení je v místě pochopitelně z nějakého důvodu. Loňské opravy nás vyšly na bezmála třicet tisíc korun,“ zmínil Celý.

Kromě zmíněných pokladniček byli součástí minulé rozšiřující etapy chlév, čtyři muzikanti i adventní věnec. Návštěvník náměstí se má prostřednictvím betlému dostat do centra příběhu o zrození Ježíška. Jako další postavy do budoucna zmínili zástupci radnice mimo jiné trojicí dětí či dvojicí tanečníků.

close Vánoční pouták info Zdroj: Redakce zoom_in