„Vyhlášky se snažím dodržovat. V některých oblastech na sto procent. Ale jsou věci, které kdybych řešil podle předpisů, nemohl bych se věnovat ničemu jinému. A škola by se zhroutila,“ řekl například ředitel Střední integrované školy ve Slavkově u Brna Josef Smékal.

Nejčastější potíže, které z vyhlášek plynou, jsou podle něj především s lavicemi, teplotou a osvětlením. „Podle hygieny máme vyřešit potíže s nedostatkem světla vykácením stromů před školou. Jenomže životní prostředí nám to nepovolí,“ naznačil Smékal.

Některé změny, které si žádá hygiena, zase nedovoluje stavební řešení budovy. Někdy si dokonce požadavky různých vyhlášek protiřečí. Na tom se shodují mnozí ředitelé škol.

Podle nich taky hodně záleží na penězích. „Hygienici by měli vycházet z reality, ne z papírové vyhlášky,“ myslí si Smékal.

Ředitelé taky shodně tvrdí, že rozpočty škol na opravy nerostou a instituce se s tím jen těžko vyrovnávají. Například žádná velká městská škola nemůže každé dva roky zaplatit čtyři sta až pět set tisíc korun za vymalování budovy.

„Ale neděláme si s tím těžkou hlavu. Před pár lety vyšla vyhláška na bezdotykové baterie pro školní jídelny. Sháněli jsme je s obtížemi, ale nakonec se nám to povedlo. A za šest měsíců se vyhláška změnila,“ poukázal zase ředitel Základní školy ve Školní ulici 710 v Bučovicích Jaroslav Horáček. Dodal, že to byly vyhozené peníze. Proto prý vyhlášky bere takzvaně s rezervou.

Podle ředitelky Mateřské školy v Rousínově Heleny Vysoudilové jsou některé vyhlášky přísné, ale mají pravdu. Třeba ve školce museli odstranit výzdobu oken a sundat květiny z parapetu. Prý teď děti mají ve třídách víc světla.

„Některé vyhlášky by hygienici mohli zmírnit. Máme velkou zahradu, děti tu jsou spokojené, ale podle propočtů na metry tu nemohou být všichni. Musíme s dětmi na zahradu chodit podle rozpisu pro jednotlivé třídy,“ postěžovala si Vysloužilová.

Stejný problém prý mají s pískovištěm. I když velikostí zabírá kus zahrady, počet v něm si hrajících dětí musí učitelky hlídat.

Podle vedoucí odboru školství, kultury a sportu Petry Lakomé z Městského úřadu Vyškov jsou pod úřad spadající mateřské a základní školy v dodržování hygienických požadavků na velmi dobré úrovni.

Průběžně s městem řeší opravy hygienických zařízení, výsadbu a údržbu dřevin a rostlin v okolí škol a venkovní hřiště, osvětlení, zásobování vodou i úklid. Určitým problémem pro vyškovské školy je podle Lakomé pořízení nábytku s vyhovující výškou.

Ředitelé škol bojují s průběžnou výměnou nábytku již od doby platnosti vyhlášky, ale například nové vybavení jedné třídy základní školy stojí přibližně dvě stě tisíc korun. Proto ho nakupují postupně nebo ho výškově upravují, pokud je ještě v dobrém stavu.

Lea Navrátilová