Krátce před jedenáctou hodinou ukončili v pátek hasiči zásah, kvůli kterému museli večer den předtím vyjet do Podbřežic. Důvodem byl požár tamního objektu na spalování odpadů. Vyšetřovatelé hasičů ohledávali v pátek ráno místo havárie. Ale zatím příčinu požáru nezjistili.

Mají však tři varianty. „Mohl vypuknout od technické závady na elektroinstalaci, samovznícením uskladněných látek, případně také nedbalostí pracovníků firmy či dalších osob při manipulaci s otevřeným ohněm,“ uvedl tiskový mluvčí krajského hasičského sboru Jaroslav Haid.

Škoda, která byla podle hasičů předběžně vyčíslená na osm milionů korun, se na základě šetření snížila. „Podle upřesněných údajů požár způsobil škodu ve výši tří milionů korun,“ řekl Haid.

Vedoucí vyškovského životního odboru Jiří Kutálek, který také přijel na místo, vyvrátil obavy hasičů, že by nešťastná událost mohla způsobit ekologickou havárii. „Po rozhovoru, který jsem měl s majitelem firmy Robertem Hnátkem, jsem došel k názoru, že kyseliny je na místě mnohem méně, než uváděla hasičská hlášení,“ vysvětlil Kutálek.

Na konečné závěry je ale podle něj brzy. „Uvidíme, co ukáží rozbory. Nyní musí Hnátek uklidit prostory, kde hořelo. V pondělí pojedeme do Podbřežic a na místě všechno prověříme. Chceme také zjistit, zda pracovníci odčerpali všechnu vodu, která obsahuje zbytky chemických látek,“ upřesnil Kutálek.

K požáru objektu v Podbřežicích vyjíždělo ve čtvrtek celkem deset jednotek hasičů, a to jak profesionálních, tak i dobrovolných. Protože šlo o sklad odpadu i chemikálií, kromě odborníků z vyškovské radnice k případu přijeli také pracovníci České inspekce životního prostředí.

Z bezpečnostních důvodů si hasiči museli nasadit při zásahu dýchací techniku. Požár dostali pod kontrolu po dvou hodinách od jeho vzniku, po dvacáté hodině.