Podbřežice stály před hrozbou zamoření nebzpečnými látkami. Hasiči ve vesnici bojovali s požárem ve skladu chemikálií. Příčina neštěstí je zatím neznámá.

Podle velitele zásahu Jiřího Vymazala byla situace vážná. „Musíme provést průzkum zbytku budovy. Bohužel se ale od místních pracovníků dozvídáme jen kusé informace,“ řekl na místě Vymazal.

Uskladněné chemikálie byly nebezpečné

„Jsou tam oleje, ale také přes půl kubického metru kyseliny sírové. Bohužel dochází i k úniku mimo areál,“ upřesnil Vymazal. Na místo dorazil také vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek, aby zjistil, zda hrozí riziko ekologické havárie. Tu mohla způsobit vysoká teplota, která zahřála nádoby naplněné kyselinou sírovou.

„Žádné vážné riziko nehrozí. Naštěstí hořela ta část objektu, kde nejsou uskladněny až tak nebezpečné látky. Kyselina sírová nebyla koncentrovaná, takže hrozba je menší,“ vysvětlil Kutálek.

Kontrolní měření, které by potvrdilo, že skutečně nebezpečí nehrozí, ale zatím odborníci neprovedli. V pátek se bude odstraňovat kontaminovaná půda.

Objekt sloužil ke zpracování odpadu. „Škodu si netroufnu odhadnout. To bude muset udělat znalec. Zatím je vidět, že shořela střecha,“ uvedl majitel firmy Robert Hnátek. Podle něj žádné obavy lidé mít nemusí.

Pomoct otci vynášet, to co ještě lze zachránit, přijel i syn. „Já jsem se to dozvěděl od kamaráda. Tak jsme jeli pomoct otci alespoň trochu to tady vyklidit,“ řekl. Podařilo se jim vynést jen část vybavení.