DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Na vině není nic jiného než nedostatek stavebních míst. „Pozemků je málo. Vím o několika ve Vyškově a Drnovicích, jinak je to ale slabší. Zkrátka nejsou vytvořené podmínky pro to, aby lidé nebo investoři stavěli právě na Vyškovsku,“ myslí si realitní makléřka Marie Müllerová z vyškovské kanceláře Real Trust.

To si uvědomují hlavně zástupci měst, kde je nyní stavebních parcel opravdu poskrovnu. Přestože nyní vznikají desítky bytů ve Vyškově, v dohledné době nejspíš výstavba zamrzne. „Víme o dvou až třech lokalitách, kde by mohly vyrůst nové domy. Problém je v tom, že nepatří městu, takže je budeme muset vykoupit,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.

Aby mimo jiné podpořili výstavbu, Bučovičtí v současné době pracují na změně územního plánu. „Urychlíme tak vznik rozvojových ploch ve městě. Nové stavební pozemky budou díky změněnému územnímu plánu na Úlehle. Investor, který se tam chystá stavět, už teď vykupuje pozemky a připravuje si projekt,“ informovala starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Novostavby tak vzniknou na ploše o rozloze v řádech desítek hektarů. Zajímavým způsobem prý řeší nedostatek stavebních parcel v Ivanovicích na Hané. Staré domy, které zůstávají nevyužité, odkupují, bourají a pozemky pak nabízí jako stavební místa.

„Odkupujeme bývalé zemědělské usedlosti, které jsou z hlediska dnešních požadavků na bydlení těžko prodejné. Nechceme, aby nám chátrající domy město hyzdily,“ řekl před časem ivanovický starosta Josef Lysák.

Ale i přestože je jich na Vyškovsku nedostatek, nové domy i tak vznikají jako houby po dešti. „Před časem dělníci dokončili stavbu bytovky v Dukelské ulici, vznikly rodinné domy v Nosálovicích, na A.B. Svojsíka. V příštím roce přibude pět bytovek v Joklově ulici,“ vyjmenoval vyškovský starosta.

Nezahálejí ani ve Slavkově. Tam nyní podle informací slavkovského webu prochází kolaudací bytové domy v Polní a Kollárově ulici. Firma M plus se zase chystá stavět v lokalitě Zelnice.

Nové bytovky brzy začnou růst v Bučovicích, a to na sídlišti U Škol. „Investor už si připravuje staveniště,“ potvrdila starostka Bučovic Šilerová.

Spousta nových domů vznikla nedávno také v Ivanovicích na Hané poblíž autobusového nádraží v Nové ulici. Vyrostlo tam přes dvacet novostaveb.

BYTOVÁ VÝSTAVBA NA VYŠKOVSKU

rok 2006

zahájené byty 470

dokončené byty 312

rozestavěné byty 939

rok 2007


zahájené byty 312

dokončené byty 378

rozestavěné byty 873

rok 2008


zahájené byty 330

dokončené byty 219

rozestavěné byty 984

Zdroj: Český statistický úřad