Podle ní není ničím neobvyklým, když cestující, který využívá hromadnou dopravu denně, na blížící se termín letních prázdnin a s ním spojené změny zapomene. A letos se týkají takřka všech linek. „Spoje, které nemají o prázdninách jezdit, jsou jasně uvedené v jízdních řádech příslušnou poznámkou. Cestující se tak o změně dozví s předstihem," poukázal vedoucí dopravního odboru společnosti Kordis, která provozuje integrovanou dopravu na jižní Moravě, Michal Kocourek.

Podle jeho slov společnost nejčastěji omezuje takzvané školní spoje. „Například místo dvou autobusů jede jeden. Dalším důvodem, proč k opatření přistupujeme, je, že letní prázdniny jsou dobou dovolených a obecně lze díky tomu konstatovat, že v červenci a srpnu zaznamenáváme výrazně menší poptávku po přepravě než třeba v říjnu a listopadu," vysvětlil Kocourek.

Podle Pilátové však právě hlavně ranní spoje využívají lidé i v létě. „Vyjíždíme nejčastěji ráno, abychom stihli všechny plány. Ale právě ráno se ruší zmíněné školní autobusy. Chápu však, že provoz některých linek může být o prázdninách skutečně ztrátový," dodala obyvatelka Rousínova.

Ona i další pracující a výletníci se však budou muset bez některých spojů obejít už zanedlouho. S výlukou se počítá od pondělí a potrvá do 29. srpna. Na druhou stranu společnost Kordis zajistila i spoje, které na některých linkách budou jezdit právě jenom o prázdninách.

Infografika jízdních řádů ve Vyškově.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.