Podle odborníků svoje běžné teritorium lesní zvířata opouštějí kvůli tomu, že mají hlad. Do města je také možná žene zvídavost. „Na předměstí lidé běžně uvidí kunu, zajíce nebo lišku. V minulých týdnech se na řece Hané objevila i vydra, která je v okolí Vyškova poměrně vzácná. Mrazy zatáhnou rybníky ledem a vydra pak kvůli potravě putuje proti proudu řek,“ uvedl Pavel Smejkal, který má na vyškovském úřadu na starosti myslivost a rybářství.

Podle něj podobné pohyby zvířat ukazují na to, že potravy ve volné krajině ubývá. „Může za to hospodaření člověka. Některé krajiny jsou bez hmyzu a drobných hlodavců a predátoři se musí přesouvat do měst,“ upozornil.

Vyškovský myslivec Radoslav Kotík zase tvrdí, že se zvířata přizpůsobují společnosti. „Lišky běžně chodí kolem silnic, kde jsou přejetí zajíci, bažanti i kočky. Liška už v dnešní době nepotřebuje noru. Klidně si zaleze do kanálu a tam si udělá brloh. Zvířata, která se přizpůsobí, přežijí,“ vysvětlil myslivec.

Občas se i stane, že zvíře někde ve městě uvízne a potřebuje pomoc. Tu zajistí strážníci. „Řešili jsme například srnku sraženou u sídliště Osvobození. Přiběhla z blízkého pole. Před pár lety jsme vyprošťovali srnce zapleteného v plotě základní školy. Nejdříve jsme ho uspali, poté vypustili v Rychtářově,“ přiblížil velitel Městské policie ve Vyškově Petr Sedláček.

Podle něj se lidé zvířat bát nemusejí. Jsou většinou plachá a často jen proběhnou kolem. „Podle našich zpráv se tu neobjevuje ani vzteklina. A když máme podezření třeba na prašivinu, zavoláme veterináře. Pokud se lidé nebudou zvířat dotýkat, nákaza nehrozí,“ sdělil velitel.

Zvířetem, které by mohlo člověka ohrozit, je divoké prase. „Před deseti lety bylo kanců také dost, ale nestalo se, že by napadli člověka. Teď je situace jiná. Je to štvaná zvěř, kvůli přístrojům na noční vidění nemá klid ani v noci. Je tak stále ve stresu. Není se čemu divit, prase se chce bránit. Stejně tak ale člověka může pokousat třeba pes,“ tvrdí myslivec Kotík.

Právě s divočákem má nepříjemnou zkušenost taxikář Filípek. „Jednou jsem divoké prase přejel na dálnici. Někdo ho musel srazit už přede mnou, protože tam jen leželo. Na autě jsem pak měl škodu několik desítek tisíc korun,“ poukázal.

TOMÁŠ SMUTNÝ