Majitelé hrobů tak varují, že padající haluz může poničit jejich mnohdy draze zbudované hroby. „Jsou skutečně nebezpečné. Technické služby města je možná trochu prořízly, ale to je rozhodně málo. Stačí se podívat, jak mohutné ty staré stromy jsou. Jejich stav už nemůže být nejlepší, což dokazuje i fakt, že několikrát už ty velké a těžké větve spadly," konstatoval například Stanislav Bubeník z Bučovic.

Technické služby města tvrdí, že stromy na starosti nemají. Provozovatelem hřbitova je město a to prý za stromy zodpovídá.

Referentka technických služeb Jitka Vrabcová sdělila, že o jejich špatném stavu už v dopise město informovala. „Byl pozván dendrolog, který ovšem náš dopis označil za přehnaný. Něco málo se pak v místě prořezalo. Odborníci si asi hřbitov pletou s parkem, protože stromy, které tam někdo před sto lety neuváženě vysadil, odmítají pokácet. Naše stížnosti radnice nebere v potaz," upozornila Vrabcová.

18Zhruba před tolika měsíci si město nechalo udělat posudek od dendrologa. Na základě toho pak zajistilo prořezání. Stromy jsou na tom podle něj dobře.

Podle obyvatelky bučovických Maref Zdeny Šestákové se už stalo, že větev spadla někomu přímo vedle hrobu. „Má svoji váhu a dokáže nadělat pěknou paseku," sdělila Šestáková.

Spadané listí ovšem podle ní ke hřbitovu tak nějak patří. „Staré stromy mi ale vadí. Ve Zlíně mají dokonce lesní hřbitov, stav kvůli padajícím větvím je ještě o něco horší," zmínila žena.

Manželé z Ostravy, kteří se na bučovickém hřbitově rovněž starají o rodinný hrob, se obávají hlavně podzimu. „Bude to opět hrozné. Jeden člověk, který se o celý areál stará, tohle sám nemůže absolutně zvládat. Spokojená s údržbou nejsem, stromy mají svá nejlepší léta za sebou," řekla majitelka hrobu.

Podle jejího manžela je špatně řešené také rozložení hrobů. „Mezi jednotlivými místy jsou poměrně malé mezery. Jenže s tím už nic pochopitelně udělat nepůjde," pokrčil rameny.

Hrob je stál spoustu peněz. „Nechci, aby jej něco poškodilo. Jde o pietní místo, a tak by se k němu mělo přistupovat," dodala žena z Ostravy.

Vedoucí bučovického odboru životního prostředí a stavebního úřadu Miloslav Babyrád ovšem celou situaci nevidí tak dramaticky. „Posudek od odborně způsobilé osoby jsme si objednali asi před rokem a půl. Na základě toho jsme pak zajistili prořezání. Zmiňované stromy na městském hřbitově jsou sice staré, ale v dobrém stavu," prohlásil Babyrád.

Jak budou stromy odcházet, město přistoupí k jejich vykácení a výsadbě nových dřevin. „Podle mých informací naopak lidé bučovický hřbitov díky stromům chválí. Přeci jen je to pietní místo, a kdyby bylo zalité sluncem, asi by to nebylo úplně nejlepší," naznačil vedoucí odboru životního prostředí.

V případě stížností na stav stromů se pak majitelé hrobů můžou obrátit přímo na jeho úřad. „Jestliže někdo uvidí, že je něco se stromy v nepořádku, může nám to nahlásit. Pokud bude podnět opodstatněný, zajistíme potřebné zásahy," ujistil za město Babyrád.